psychoterapia

Jak wygląda wizyta u psychoterapeuty?

Artykuł zaktualizowany 6 maja 2021


To pytanie zadaje sobie chyba każda osoba, u której pojawił się pomysł zapisania na wizytę u psychoterapeuty. Wiemy, że chcemy z kimś porozmawiać – ale nie do końca czujemy się pewnie i boimy się tego, że druga osoba nas nie zrozumie. Zanim faktycznie udamy się do gabinetu warto poznać kilka faktów i po prostu dobrze się do tego przygotować. Posiadanie konkretnego planu pozwoli nam pokonać strach i wątpliwości – a wtedy w końcu odważymy się poprosić o pomoc, która może być nam bardzo potrzebna. 


Na początek warto wiedzieć o tym, że możemy wybrać sobie psychoterapeutę. Będzie to na pewno o wiele trudniejsze w publicznych placówkach, gdzie nie ma zbyt wielu wolnych miejsc na terapię – ale u prywatnych specjalistów jest to o wiele prostsze. Nie musimy więc tutaj obawiać się tego, że będziemy zmuszeni uczęszczać do kogoś, kto nam nie odpowiada – zawsze możemy opuścić spotkanie, jeśli tylko poczujemy się niekomfortowo. Warto jednak wtedy nie rezygnować całkowicie z terapii i kontynuować poszukiwania odpowiedniego psychoterapeuty. 

Początek spotkania 

Na pierwszej wizycie zostaniemy zapytani o powód takiego spotkania i tutaj warto przygotować sobie taką odpowiedź wcześniej – chyba, że chcemy improwizować i pozwolić na to, aby swobodnie wylewały się z nas wszystkie odczuwane emocje. Nie ma tutaj jednej idealnej metody, która sprawdzałaby się u każdego – nie musimy więc próbować “zdać egzaminu” i zrobić wszystkiego jak najlepiej. Jeżeli jest jakiekolwiek miejsce, w którym możemy swobodnie popełniać błędy – z całą pewnością jest to gabinet psychoterapeuty.  

Później możemy zostać zapytani o nasze obawy i oczekiwania co do terapii. Tutaj także warto po prostu wcześniej się nad tym zastanowić, bo w momencie stresu możemy stracić z głowy wszystkie informacje, którymi chcieliśmy się podzielić. Po zapoznaniu się z naszą sytuacją psychoterapeuta zaproponuje nam konkretny sposób leczenia i możemy wtedy uzgodnić ilość spotkań w ciągu tygodnia lub to, czy chcemy, aby zadawał on nam jakieś ćwiczenia do wykonania. Musimy pamiętać o tym, żeby jasno wyrażać swoje potrzeby – nikt inny tego tam za nas nie zrobi. 

Oczekiwane efekty psychoterapii 

Nie możemy na pewno nastawiać się na to, że pójdziemy na takie spotkanie raz – i będzie już po wszystkim. Psychoterapia opiera się na rozmowach i odbywa się zazwyczaj tylko raz w tygodniu – potrzeba więc czasu, aby faktycznie zacząć zauważać różnicę w swoich działaniach i w sposobie myślenia. Jeżeli jednak będziemy się w to angażować i słuchać specjalisty psychoterapuety mamy szansę na całkowite pozbycie się problemu. 

Dodaj komentarz