para leży w łóżku ze stopami wystającymi spod kołdry

Choroby weneryczne – badania i jakie objawy?

Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021


Choroby weneryczne to problem niezwykle wstydliwy. Wiele osób, pomimo ewidentnych objawów, że coś im dolega, przeciąga wizytę u lekarza do momentu, aż dolegliwości staną się naprawdę przykre.

Nadal pokutuje przekonanie, że osoby, które zachorowały, prowadziły się niemoralnie, podczas kiedy do zarażanie nawet nie musi dojść w wyniku stosunku płciowego. Drugą pułapką są choroby, które mają przebieg bezobjawowy. Dotyczy to zwłaszcza zakażonych mężczyzn, którzy nie doświadczając przykryw dolegliwości, nie badają się i zarażają swoje partnerki, u których choroba objawia się w pełni. Potencjalne zarażenie chorobą weneryczną jest szczególnie niebezpieczne w przypadku ciąży.


Jak przeprowadza się badanie pod kątem chorób wenerycznych?

Badania profilaktyczne warto wykonać:

  • jeśli zmieniamy stałego partnera seksualnego, warto by badanie przeprowadziło oboje partnerów,
  • jeśli doszło do stosunku bez zabezpieczenia z przypadkowym partnerem,
  • jeśli prowadzimy bogate życie seksualne i mamy wielu partnerów,
  • profilaktycznie dwa razy do roku, nawet jeśli mamy stałego partnera.

Badania wykonuje się na wymazie urologicznym lub ginekologicznym. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej diagnostyki, która oparta jest o analizę materiału genetycznego patogenów, uzyskano czułość, która pozwala na wykonanie badania z próbki porannego moczu.


Najczęstsze choroby weneryczne i ich objawy

  • Chlamydia trachomatis – do zakażenia może dojść także na publicznym basenie, wtedy jednak najczęstszym objawem jest zapalenie spojówek. W 70% przypadków choroba przebiega bezobjawowo. W przypadku kobiet może powodować stany zapalne szyjki macicy, jajowodów, endometriozę, a także ryzyko wystąpienia ciąży pozamacicznej oraz niepłodności. U mężczyzn może wywołać natomiast stany zapalne najądrzy oraz zapalenie cewki moczowej.

 

  • Rzeżączka ( Neisseria gonorrhoeae) – konsekwencją nieleczonej rzeżączki jest niepłodność u kobiet i ostre zapalenie cewki moczowej u mężczyzn. Dwoinki rzeżączki mogą bytować nie tylko na narządach rodnych, ale także w jamie ustnej, przełyku i odbycie.

 

  • Mycoplazma hominis –  to bakteria kolonizująca narządy płciowo-moczowe, niebezpieczny zwłaszcza dla kobiet w ciąży, powodując przedwczesny poród, zapalenie łożyska i zapalenie płuc u noworodków. Nosicielami mykoplazmy jest około 70% osób aktywnych płciowo, najczęściej przebiega ono bezobjawowo.

 

  • Rzęsistek pochwowy (Trichomonas vaginalis) – w przypadku mężczyzn głównym miejscem zarażanie jest przede wszystkim cewka moczowa, przebiegające bezobjawowo. Czasami jednak bakteria może osiedlić się na gruczole krokowym i w ten sposób zarazić partnerkę. U kobiet zakażenie przebiega objawowo i jest rozgległe, obejmująć pochwę, kanał szyjki macicy i pęcherz moczowy.

 

  • Ureaplasma urealyticum i Ureaplasma parvum – oba patogeny są bardzo do siebie podobne i dają podobne objawy, ich rozróżnienie jest możliwe dzięki badaniom dna drobnoustroju.  Zakażenia tymi patogenami u mężczyzn przebiegają zwykle w postaci ostrych zapaleń przedniego odcinka cewki moczowej, a nieleczone mogą przejść w zapalenia najądrzy. U kobiet objawy infekcji lokalizują są przede wszystkim w obrębie dolnego odcinka dróg moczowo-płciowych, a nieleczone mogą rozprzestrzenić się na jajniki, jajowody i macicę. Te groźne powikłania doprowadzają do rozwoju bezpłodności, poronień bądź ciąży pozamacicznej.

Nie są to jedyne zagrożenia, jakie czyhają na osoby aktywne płciowo, warto wspomnieć także o HIV, syfilisie, kile oraz zapaleniu wątroby typu B. W wielu krajach w ostatnich pięciu latach liczba zakażeń kiłą wzrosła o 550%! Aż 70% chorych nie jest świadomych tego, że jest zarażonych. Dlatego warto się przebadać! Najlepiej kompleksowo, w czym pomoże pakiet intymny od Diagnostyki.


 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *