rzucanie palenia

Leki na rzucenie palenia – jakie najlepiej zastosować?

Artykuł zaktualizowany 15 listopada 2021


Od lat palisz papierosy? Nie potrafisz zerwać z tym nałogiem samodzielnie? Po odstawieniu ciągle odczuwasz silny głód nikotynowy? Spróbuj leków na rzucenie palenia. Być może one okażą się doskonałym rozwiązaniem dla Ciebie. Dowiedz się więcej o tych popularnych środkach farmakologicznych. 


Choroby związane z paleniem tytoniu

Od lat mówi się o szkodliwym wpływie papierosów na organizm ludzki. Zwiększa on ryzyko zachorowania na raka złośliwego, na przykład płuc, czy krtani. Istnieje też spore prawdopodobieństwo niepłodności, a nawet impotencji. To niestety, nie wszystko. Palaczom grozi udar mózgu, miażdżyca oraz rozedma płuc. Wielu z nich skarży się na zaburzenia snu, pogorszony stan skóry i włosów, a także osteoporozę. Pojawiają się też różnego rodzaju choroby układu oddechowego.

Palenie w ciąży jest niesłychanie groźne, tak samo jak skutki palenia biernego. Dziecko może mieć niską masę urodzeniową, ponadto wady płodu. W trakcie ciąży niekiedy dochodzi do krwawienia, oderwania łożyska lub komplikacji przy samym porodzie.

Bierne palenie też wpływa niekorzystnie na układ oddechowy i krążeniowy. Może podnieść ryzyko zachorowania na nowotwór, no i przede wszystkim na astmę oraz alergie.

Częstym skutkiem jest kaszel palacza. To długotrwały i uciążliwy objaw chorób płuc, w tym raka i odmy. Po szczegółowych badaniach lekarz decyduje o leczeniu przy pomocy odpowiednio dobranych środków farmakologicznych.

Jakie zastosować leki na rzucenie palenia?

Czasami silna wola i samo zaprzestanie palenia nie wystarcza. Pojawia się silny głód nikotynowy, który objawia się, między innymi stanami lękowymi, zmęczeniem, sennością, rozdrażnieniem, jak i ogólnym złym samopoczuciem. Ten okres trwa od kilku dni, nawet do kilkunastu tygodni. Wszystko zależy od osoby, a także od sposobu odstawienia.

Abstynencja jest trudna do przetrwania zwłaszcza na samym początku, dlatego skuteczne skończenie z tym nałogiem wymaga stopniowego porzucenia papierosów. Diametralne zrezygnowanie będzie szokiem dla organizmu, a co za tym idzie głód nikotynowy będzie ogromny. Możesz każdego dnia zmniejszać liczbę wypalonych sztuk, albo sięgnąć po specjalistyczne leki na rzucenie palenia. Jak one działają? Etapowo zmniejszą dawkę nikotyny, ponadto ograniczają znacząco objawy głodu nikotynowego.

W aptekach jest wiele środków dostępnych bez recepty. Tradycjonaliści wybiorą tabletki, albo kapsułki. Wystarczy połknąć zalecaną dawkę, co kilka dni będzie ona mniejsza. Popularne farmaceutyki w tej postaci to, na przykład Desmoxan. Opakowanie kapsułek kosztuje w granicach 50-70 złotych.

Kolejnym rozwiązaniem są leki na rzucenie palenia w postaci tabletek rozpuszczalnych do ssania. Znajdziesz te środki w wielu smakach, między innymi miętowym. Nie należy ich połykać, a tym bardziej gryźć! Takie farmaceutyki ma w swojej ofercie marka Nicorette czy Niquitin. Wyróżnia je do tego podręczne opakowanie, które łatwo ze sobą zabrać i mieć zawsze pod ręką. To nieco droższa opcja niż tradycyjne kapsułki, ponieważ opakowanie tabletek rozpuszczalnych kosztuje już w granicach 50-80 złotych, mniejsze pudełko do 35 złotych.

Dostępne są jeszcze leki na rzucenie palenia – gumy do żucia w kilku wariantach smakowych, w tym też bez cukru. Kupisz je bez recepty w każdej aptece za około 80-120 złotych, na przykład Nicorette. Należy stosować te formę leczenia przez co najmniej 3 miesiące!

Ostatnia opcja to plastry, zazwyczaj są transparentne. Taki lek na rzucenie palenia nakleja się na cały dzień lub całą dobę i nie trzeba zaprzątać sobie głowy kolejną dawką. To łatwy sposób na zerwanie z nałogiem, zwłaszcza dla osób, które zapominają o połykaniu tabletek. Plastry antynikotynowe umieszcza się na czystej, suchej skórze bez ran, czy zadrapań, na przykład na ramieniu, klatce piersiowej, tudzież w obrębie pośladków. Za te leki na rzucenie palenia trzeba zapłacić 60-80 złotych.

Wszystkie wyżej wymienione farmaceutki wymagają także silnej woli od palacza i konsekwencji w rzucaniu nałogu. W razie konieczności lekarz może przepisać mocniejsze leki na receptę.

Dodaj komentarz