kobieta w maseczce

Maseczki jednorazowe trójwarstwowe – wszystko co musisz o nich wiedzieć

Artykuł zaktualizowany 20 stycznia 2021


Od dnia 16 kwietnia 2020r. do odwołania został nałożony obowiązek zakrywania ust i nosa przy pomocy odzieży lub jej części, maski albo maseczki, w miejscach ogólnodostępnych. W związku z tym, maseczki jednorazowe trójwarstwowe zalecane są do codziennego użytku, gdyż chronią one zarówno użytkownika, jak i osoby znajdujące się w jego bezpośrednim otoczeniu.


Jaką należy wybrać maseczkę ochronną?

Ideą obowiązku zasłaniania ust i nosa jest ograniczenie rozsiewania patogenów podczas kichania, kaszlu czy nawet oddychania. W celu realizacji tegoż obowiązku najczęściej wybierane są maseczki jednorazowe trójwarstwowe. Z pewnością jest to dobry wybór, ponieważ przeprowadzone badania pokazują, że używając tego rodzaju masek użytkownik zapewnia sobie ochronę na poziomie 50%, z kolei osoby trzecie mające kontakt z osobą użytkującą, są zabezpieczone w 98%. Fakt ten jest o tyle ważny, że maseczki szyte nie zostały przebadane pod tym kątem, nie można zatem określić ich skuteczności. Dlatego też, należy wybierać sprawdzone środki ochrony indywidualnej.

Z czego składa się maseczka ochronna?

Maseczka jednorazowa trójwarstwowa składa się z trzech warstw:

  • zewnętrzna warstwa włókninowa – jej zadanie to zatrzymywanie groźnych cząstek unoszących się w powietrzu;
  • środkowa warstwa filtracyjna – zapewnia ochronę przed płynami, przy jednoczesnym zapewnieniu przepuszczalności powietrza;
  • wewnętrzna warstwa włókninowa – ma bezpośredni kontakt z twarzą użytkownika, zapewniając mu komfort noszenia.

Jak prawidłowo używać maseczkę ochronną?

Przede wszystkim przed nałożeniem maseczek jednorazowych trójwarstwowych należy umyć, a następnie zdezynfekować ręce. Do dezynfekcji rąk należy stosować preparat na bazie alkoholu, o zawartości minimum 60% lub inny środek o pełnym spektrum wirusobójczym. W kolejnym kroku należy założyć maseczkę ochronną, tak aby zakrywała usta oraz nos. Ważne jest, ażeby nie dotykać zewnętrznej strony maski podczas użytkowania. Jeżeli decydujemy się na ściągnięcie maseczki ochronnej, musimy pamiętać, że dotykamy ją jedynie za gumki, następnie myjemy i dezynfekujemy ręce.

Ministerstwo Zdrowia o maseczkach ochronnych

Minister Zdrowia – Adam Niedzielski apeluje o stosowanie maseczek ochronnych przez obywateli. Co więcej, Światowa Organizacja Zdrowia zachęca do zakrywania ust i nosa za pomocą maseczki,  jako środka ochrony indywidualnej, który spowalnia rozwój pandemii koronawirusa. Dlatego jako świadomi obywatele powinniśmy dostosować się do obowiązujących rystrykcji, stosować maseczki ochronne – w szczególności te, które są sprawdzone jak np. maseczki jednorazowe trójwarstwowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *