Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021
Pleśniawki to uporczywe zmiany, które atakują naszą jamę ustną. Najczęściej występują one u noworodków już kilka dni po narodzinach. Niekiedy jednak zdarza się, że dolegliwość ta pojawia się u dorosłych. Jakie są tego przyczyny i jak działać, aby zwalczyć pleśniawki?
Dlaczego atakują nas pleśniawki?
Pleśniawki spowodowane są przez drożdżaki, które namnażają się ponad normę w naszym organizmie. Noszą one nazwę Candida albicans i normalnie kolonizują nasze jelita. Jednak w pewnych przypadkach, gdy mają do tego sprzyjające okoliczności, namnażają się w zbyt dużej ilości. Wtedy właśnie w naszej jamie ustnej pojawiają się pleśniawki. Wyglądają one jak biały, a czasem żółtawy nalot, który kumuluje się na naszym języku, wewnętrznych częściach policzków, a niekiedy także na dziąsłach.
Mogą one dawać dolegliwości bólowe, a po ich naruszeniu, na przykład szczoteczką do zębów, krwawić. Zazwyczaj pleśniawki nie są dolegliwością, która jest szczególnie groźna dla naszego zdrowia. Należy jednak podejmować próby uporania się z nimi, gdyż samodzielnie nigdy nie znikają. Mogą jedynie jeszcze bardziej rozprzestrzeniać się po naszej jamie ustnej. Pleśniawki atakują najczęściej osoby o obniżonej odporności, a także te, które przez dłuższy czas poddane były antybiotykoterapii.
Dlatego też rekomenduje się podczas przyjmowania antybiotyków zażywanie probiotyków. Pleśniawki częściej dotykają także osoby, które regularnie palą papierosy oraz te, w których jadłospisie bardzo dużo jest cukrów i węglowodanów. Cukier jest bowiem doskonałą pożywką dla drożdżaków, a te właśnie powodują pleśniawki.
Kit pszczeli sposobem na pleśniawki
Kit pszczeli inaczej nazywany jest także propolisem. Jest on naturalnym antybiotykiem. Wykazuje właściwości antyseptyczne. Kit pszczeli jest używany w medycynie naturalnej już od bardzo dawna. Jego potencjał został zauważony już w starożytności. Dzisiaj współcześni lekarze zaczynają coraz bardziej doceniać jego lecznicze właściwości. Co ciekawe, coraz częściej jest on używany jako składnik takich produktów, jak płukanki do jamy ustnej czy też pasty do zębów.
Jest on bardzo pomocny w stanach zapalnych jamy ustnej. Łagodzi dolegliwości, takie jak właśnie pleśniawki czy afty. Pomaga nawet przy dolegliwościach ze strony układu oddechowego. Jest on także doskonałym środkiem zwalczającym problemy skórne, takie jak czyraki czy ropnie. W takich przypadkach stosuje się na przykład maść propolisową. Z propolisu można przyrządzić także doskonałą nalewkę o leczniczych właściwościach.