Spis treści
Artykuł zaktualizowany 15 czerwca 2020
Cztery rodzaje leków na rzucanie palenia
Wszystkie leki na rzucanie palenia dostępne obecnie na rynku zawierają jedną z czterech substancji aktywnych. Są to:
- cytozyna,
- nikotyna,
- wareniklina,
- bupropion.
Cytozyna – stopniowe rzucanie palenia
Substancją aktywną najczęściej wykorzystywaną w lekach na rzucanie palenia jest cytozyna, którą pozyskuje się z kwiatów złotokapu zwyczajnego. Jej przyjęcie wywołuje efekt podobny do wypalenia papierosa – substancja ta zwiększa ciśnienie tętnicze i poziom adrenaliny, a także pobudza układ oddechowy i antagonizuje działanie nikotyny, dzięki czemu cytozyna idealnie sprawdza się w przypadku stopniowego rzucania palenia. Leki z cytozyną dostępne są bez recepty, a ich działanie zostało potwierdzone licznymi testami klinicznymi. Przed rozpoczęciem stałego stosowania lekarstw na bazie cytozyny należy skonsultować się z lekarzem internistą.
Tabletki z nikotyną, czyli jak zrezygnować z papierosa?
Drugą najpopularniejszą grupą leków na rzucanie palenia są środki zawierające nikotynę. Przyjmują one najczęściej formę gumy do żucia lub tabletek przeznaczonych do ssania, a ich zadaniem jest dostarczenie do organizmu niewielkich dawek nikotyny, które powinny wesprzeć palacza w przezwyciężeniu chęci zapalenia papierosa. Leki z nikotyną są więc idealne dla terapii zastępczej, która polega na całkowitym wyeliminowaniu papierosów z życia osoby leczonej. Ta forma leczenia jest trudniejsza od stopniowego rzucania palenia i związana jest za znacznie większym wysiłkiem. Warto przy tym pamiętać, że leki na rzucanie palenia pełnią w terapii zastępczej jedynie funkcję wspomagającą, a skuteczność leczenia zależy tylko i wyłącznie od woli palacza.
Kiedy sięgnąć po leki na receptę?
Wareniklina oraz buprion są składnikami leków na receptę, które przepisać może internista lub lekarz medycyny rodzinnej. Są to niezwykle silne substancje związane z ryzykiem skutków ubocznych. Leki te działają wielotorowo: nie tylko zmniejszają chęć sięgnięcia po papierosa, ale także pomagają się uporać z zespołem odstawiennym po zerwaniu z nałogiem. Po preparaty z warenikliną oraz buprionem warto jest sięgnąć w ramach ostatniego wyboru, już po wypróbowaniu pozostałych metod leczenia nałogu.
Leki z cytozyną to wybór dla ciebie, jeżeli:
- chcesz stopniowo rzucić palenie,
- przed rozpoczęciem terapii chcesz skonsultować się z lekarzem.
Leki z nikotyną to wybór dla ciebie, jeżeli:
- chcesz od razu wyeliminować papierosy ze swojego życia,
- szukasz leku, który w szybki sposób pozwoli ci przezwyciężyć głód nikotynowy.
Leki na receptę to wybór dla ciebie, jeżeli:
- nie udało ci się rzucić palenia innymi metodami,
- skonsultowałeś się z lekarzem medycyny rodzinnej, który nie widzi przeciwwskazań do przepisania leków.