Artykuł zaktualizowany 15 listopada 2021
Nikotyna i inne związki zawarte w papierosach są bardzo szkodliwe, dlatego tak wiele osób próbuje zerwać z nałogiem. Jakie są skutki palenia? Naprawdę różne, od zwiększonego ryzyka zachorowania na nowotwór, po liczne choroby układu oddechowego, i nie tylko. Jak rzucić palenie? Podpowiadamy!
Poznaj najczęstsze skutki palenia
Palenie papierosów zwiększa ryzyko pojawienia się wielu chorób, między innymi astmy oskrzelowej, miażdżycy, alergii, a nawet nowotworów złośliwych. Mało tego, wzrasta niebezpieczeństwo impotencji, albo problemów z erekcją. Niekiedy pojawia się bezsenność i bóle głowy. Cera staje się ziemista, zęby żółkną, włosy wypadają – zatem nie brakuje i wizualnych aspektów pogorszenia stanu organizmu.
Dość częstą dolegliwością jest kaszel palacza. Zazwyczaj towarzyszy mu chrypka lub gęsta wydzielina, która nie chce się oderwać. W aptece dostępne są leki na kaszel palacza, na przykład tabletki do ssania SmokerStop lub syrop Detusan. One zmniejszą objawy uporczywego kaszlu, do tego chronią błonę śluzową gardła i ją „nawilżają”.
Bierne palenie też niesie ogromne konsekwencje. Wdychamy ponad 4 tysiące szkodliwych substancji smolistych, a zatem nasz układ oddechowy ucierpi najbardziej. Astma oskrzelowa, rak płuc, zapalenie ucha, uporczywe bóle głowy – jest wiele chorób spowodowanych przez bierne palenie.
Palenie w ciąży jest groźne dla dziecka oraz dla matki. Maluch może mieć niską masę urodzeniową, albo wady, na przykład kończyn. Ponadto w wielu przypadkach dochodzi do krwawienia, oderwania łożyska i komplikacji przy porodzie. W późniejszym okresie u dziecka często pojawia się alergia, astma bądź problemy z koncentracją. Jak rzucić palenie będąc przy nadziei? Unikaj miejsc oraz osób, które mogłyby Cię kusić. Dużo spaceruj i staraj się aktywnie wykorzystywać czas wolny.
Jak rzucić palenie?
Rzucenie palenia jest trudne, wymaga silnej woli. Radzimy nie robić tego z dnia na dzień tylko etapowo. Codziennie staraj się ograniczać liczbę wypalonych sztuk aż do chwili całkowitego porzucenia. Dzięki temu organizm będzie miał czas, aby przyzwyczaić się do ostawienia, czyli do braku nikotyny.
Rzucanie palenia – jak najłatwiej to zrobić?
Dzięki determinacji, choć to czasem nie wystarcza. Pomocne okażą się leki na rzucenie palenia bez recepty, takie jak plastry, gumy oraz tabletki. Z ich pomocą sukcesywnie zmniejszasz ilość dostarczanej nikotyny. Wypróbuj produkty Nicorette, Desmoxan, czy Tabex. Kosztują w granicach 30-100 złotych.
Te środki zmniejszą głód nikotynowy. Jak on się objawia? Złym samopoczuciem, bólem głowy, nerwowością, stanami lekowymi, jak i bezsennością. Występuje też ślinotok, wzmożony apetyt oraz kaszel. Głód nikotynowy trwa od kilku dni, czasem do kilkunastu tygodni. Każdy odczuwa go inaczej.
Jakie są etapy oczyszczania płuc?
Jak rzucić palenie? Przygotuj się do tego, z dnia na dzień zmniejszaj ilość wypalanych sztuk aż do zera. Poniżej znajdziesz etapy oczyszczania:
Pierwszy etap pojawia się szybko, bo już po około 20 minutach po wypaleniu papierosa. Organizm rozpoczyna oczyszczanie.
- Po 2-4 godzinach ostawienia pojawia się wzmożony apetyt, jak i chęć sięgnięcia po papierosa. Za to krążenie znacznie się polepsza
- Po 8-12 godzinach nie palenia organizm będzie lepiej dotleniony, ponieważ zniknęło już około 80-90% nikotyny z krwiobiegu.
- Po całym dniu, czyli 24 godzinach będziesz bardziej odczuwać zapachy, polepszy się też smak. Niestety, głód nikotynowy będzie silny, a jego objawy staną się uciążliwe
- Po 3-5 dniach zrezygnowania z palenia ciało będzie mocno domagać się tytoniu. Pojawi się jeszcze większa nerwowość, bóle głowy, a nawet nudności.
- Po około 14 dniach zaobserwujesz, że prawie wszystkie objawy głodu nikotynowego ustąpiły, albo są prawie niewidoczne.
- Po miesiącu zauważysz lepszy stan cery oraz włosów. Funkcjonowanie układu oddechowego ulegnie poprawie.
- W 3 miesiącu odstawienia kaszel palacza zaniknie, a ciśnienie krwi wróci do normy.
Z każdym kolejnym miesiącem dostrzeżesz lepsze samopoczucie i następne korzystne zmiany w organizmie. Dopiero po 10-15 latach płuca będą oczyszczone, a ryzyko chorób znacząco spadnie.