uczulenie na słońce

Uczulenie na słońce – objawy, leczenie farmakologiczne, domowe sposoby

Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021


Alergia może występować pod wieloma postaciami. Bardzo częste w dzisiejszych czasach są alergie pokarmowe bądź na pyłki. Alergia na słońce jest nietypowym rodzajem uczulenia. Dlatego warto wzbogacić się o najważniejsze informacje na ten temat.


Co to jest alergia na słońce?

Uczulenie na słońce jest tak naprawę nadwrażliwością naszego organizmu na promienie słoneczne. Osoba cierpiąca na ten rodzaj alergii, po wystawieniu skóry na działanie słońca, może zauważyć na ciele różne, mniej lub bardziej dokuczliwe objawy. Do reakcji fotoalergicznej dochodzi na skutek nieprawidłowej odpowiedzi układu odpornościowego, który atakuje własne komórki skóry, traktując je jak ciało obce. Dochodzi wtedy do rozwijania się miejscowego stanu zapalnego. Stan ten ustępuje po ograniczeniu kontaktu bezpośredniego naszej skóry z promieniami słońca.


Objawy alergii na słońce.

Najczęściej na skórze pojawia się tzw. pokrzywka. Po wystawieniu skóry na działanie promieni słonecznych mogą się również pojawić czerwone plamy pokryte pęcherzykami oraz swędząca wysypka obejmująca odsłonięte obszary ciała. Jednak to nie wszystko. Wraz z pojawieniem się wcześniej podanych zmian na skórze możemy zauważyć również takie objawy jak gorączka, dreszcze i ogólne złe samopoczucie.

Objawy alergii na słońce wcale nie muszą pojawić się już przy pierwszym dłuższym kontakcie skóry z promieniami słonecznymi. Przeważnie występują one p drugim lub trzecim dłuższym opalaniu. Dzieje się tak dlatego, ponieważ skóra uczula się stopniowo.


Jak leczyć uczulenie na słońce?

Jeśli podejrzewamy u siebie ten rodzaj alergii, powinniśmy udać się do lekarza dermatologa. Często podobne objawy do tych, które oznaczają alergię możemy mieć podczas stosowania leków takich jak:

  • leki hormonalne;
  • niektóre leki na nadciśnienie;
  • niektóre leki moczopędne
  • niektóre leki przeciwbólowe i przeciwzapalne oraz niektóre antybiotyki;
  • niektóre preparaty ziołowe (np. dziurawiec).

Lekarz dermatolog stwierdzi, co jest powodem reakcji naszej skóry na słońce. Jeśli okaże się, że za nasz stan zapalny skóry odpowiada alergia, zaleci odpowiednie leczenie. Do złagodzenia objawów najprawdopodobniej przepisze leki przeciwhistaminowe. Przyspieszą one gojenie się ran na skórze. Zapobiegawczo zaleci stosowanie kremów nawilżających i natłuszczających oraz zażywanie beta-karotenu i selenu.


Alergia na słońce – domowe sposoby

Alergia na słońce powinna być leczona pod okiem lekarza dermatologa. Jeśli jesteśmy zmuszeni do długiego czekania na wizytę, możemy wspomóc się domowymi sposobami. Warto spróbować na przykład:

  • maści zawierających cynk (ich działanie jest osuszające, co ulży miejscom dotkniętym zmianami);
  • preparatów po opalaniu (mają właściwości nawilżające, są więc niezastąpione w przypadku, gdy skóra się łuszczy);
  • wapna, które spożywane regularnie złagodzi objawy alergiczne;
  • suplementacji beta-karotenem i selenem (ważne jest, aby zażywać je minimum przez dwa tygodnie, szczególnie wtedy, gdy wcześniej wiemy, że będziemy narażeni na długotrwały kontakt z promieniami słońca);
  • kremów z filtrami UVA i UVB (minimum filtr 25).

One thought on “Uczulenie na słońce – objawy, leczenie farmakologiczne, domowe sposoby

Dodaj komentarz