kobieta w okularach

Jak poradzić sobie z zakażeniem układu moczowego?

Artykuł zaktualizowany 7 grudnia 2021


Zakażenie układu moczowego jest częstą dolegliwością. Przytrafia się u osób w każdym wieku. Konieczne jest podjęcie odpowiedniego leczenia, aby ograniczyć rozwój powikłań. Zobacz, jak poradzić sobie z zakażeniem układu moczowego.


Leczenie zakażenia układu moczowego

Leczenie zakażenia opiera się na farmakoterapii. Dzięki temu można nie tylko złagodzić nieprzyjemne objawy, ale też usunąć przyczynę infekcji. Do terapii służą leki zawierające nitrofurantoinę. Są one dostępne bez recepty (m.in. w aptece internetowej https://www.aptelia.pl/). Konieczna jest też antybiotykoterapia. Leczenie trwa do 7 dni. W przypadku kobiet w ciąży terapia musi zostać rozpoczęta, nawet gdy nie są obecne żadne objawy infekcji, a jedynie stwierdza się nieprawidłowości w badaniach.

Niebezpieczną sytuacją jest, gdy infekcja obejmuje także nerki. Wówczas konieczna jest hospitalizacja. Leczenie polega na podawaniu antybiotyku drogą dożylną. Taka terapia trwa zazwyczaj 14 dni.

Czym charakteryzuje się zakażenie układu moczowego?

Zakażenie układu moczowego (ZUM) jest spowodowane bakteriami, które wnikają do dróg moczowych. Najczęściej jest to Escherichia coli, która naturalnie bytuje w końcowym odcinku układu pokarmowego. Rzadziej zdarza się, że infekcja jest spowodowana wirusami lub grzybami. Zakażenie może obejmować cewkę moczową, pęcherz, moczowody, a nawet nerki.

Do objawów zakażenia układu moczowego zalicza się:

  • ból podbrzusza,
  • pieczenie cewki moczowej w trakcie oddawania moczu,
  • bolesne parcie na pęcherz,
  • częste oddawanie moczu,
  • gorączkę.

Infekcja dróg moczowych zdarza się często. Na jej wystąpienie szczególnie narażone są kobiety aktywne seksualnie lub pacjenci z założonym cewnikiem do pęcherza moczowego.

Domowe sposoby na infekcję dróg moczowych

W terapii można wypróbować też domowe sposoby. Szczególną rolę przypisuje się żurawinie. Można ją spożywać w formie suszonych owoców, soku, herbat lub suplementów diety z jej dodatkiem. Roślina ta zawiera substancje, które uniemożliwiają drobnoustrojom przyleganie do ścian układu moczowego.

Przy leczeniu ZUM sprawdzają się także nasiadówki. Polegają one na zanurzeniu pośladków w ciepłej wodzie z dodatkiem ziół. Najlepiej sprawdza się kora wierzby, ale także rumianek. Sposób ten pozwala złagodzić nieprzyjemne objawy – zwłaszcza pieczenie.

Dlaczego konieczne jest podjęcie terapii?

Podjęcie terapii jest konieczne ze względu na dyskomfort spowodowany objawami infekcji dróg moczowych. Zastosowanie leków lub domowych sposobów pozwala na ich złagodzenie, a tym samym poprawę samopoczucia. Ponadto odpowiednie leczenie jest jedynym sposobem na usunięcie przyczyny zakażenia i powrót do pełni zdrowia.

Podjęcie terapii jest ważne również ze względu na możliwe powikłania. Infekcja dróg moczowych nie pozostaje bez znaczenia dla całego organizmu. Skutki nieleczonego zakażenia to m.in. sepsa, niewydolność nerek, ropień okołonerkowy, nadciśnienie tętnicze. Leczenie powinno rozpocząć się od razu po zaobserwowaniu pierwszych objawów.

Dodaj komentarz