Spis treści
Artykuł zaktualizowany 24 października 2020
Zapalenie pęcherzyka żółciowego spowodowane jest utrudnionym odpływem żółci z jego wnętrza, wynikającym z zamknięcia światła narządu przez obrzęk błony śluzowej lub kamienie żółciowe. Problemy z ich odpłynięciem podrażniają ścianę woreczka żółciowego, co wywołuje stan zapalny. Dolegliwość tę potęgują zaburzenia przepływu krwi w błonie śluzowej. Zapalenie pęcherzyka żółciowego jest jednym z głównych powikłań kamicy.
Objawy zapalenia pęcherzyka żółciowego
Objawy zapalenia pęcherzyka żółciowego mogą być bardzo zróżnicowane, przez co nie zawsze zwiastują stan zapalny. Niektóre symptomy stanowią jednak znak, że pacjent wymaga natychmiastowej hospitalizacji. Dotyczy to zwłaszcza ostrego bólu po prawej stronie nadbrzusza, promieniującego do kręgosłupa i prawej łopatki. Dolegliwość ta często ma charakter kolkowy i trwa kilka godzin, zwłaszcza po spożyciu smażonej potrawy. Do objawów należy też powiększenie pęcherzyka żółciowego, który może być bolesny w dotyku. Mogą się pojawić dreszcze, nudności, wymioty treścią żółciową czy brak apetytu, a także niesmak w ustach, przyspieszenie tętna i oddechu czy gorączka. U niektórych pacjentów występuje też dyskretna forma żółtaczki.
Diagnostyka zapalenia pęcherzyka żółciowego
Jeżeli u pacjenta występuje ból w trakcie uderzenia w prawy łuk żebrowy, lekarz kładzie dłoń na brzuchu chorego i każe mu wziąć głęboki oddech. W przypadku przerwania wdechu z powodu bólu, pacjent prawdopodobnie cierpi na zapalenie pęcherzyka żółciowego. Diagnostyka opiera się też na badaniu żółci, którą uzyskuje się poprzez wykonanie tzw. sondy dwunastniczej. Lekarz musi ponadto rozstrzygnąć o zależnościach między występowaniem kamicy w pęcherzyku lub drogach żółciowych a infekcją pasożytniczą. W ramach diagnostyki często przeprowadza się badanie USG. Prawidłowo wykonana ultrasonografia pozwala na wykluczenie innych dolegliwości, które mogą prowadzić do pojawienia się podobnych objawów.
Leczenie zapalenia pęcherzyka żółciowego
Objawowe leczenie zapalenia pęcherzyka żółciowego opiera się głównie na dożylnym nawodnieniu pacjenta, a także złagodzeniu bólu poprzez podanie niesteroidowych leków zapalnych. Chory przyjmuje też preparaty o działaniu rozkurczowym oraz antybiotyki wykazujące działanie antybakteryjne. W przypadku przewlekłego i ostrego stanu zapalnego, niezbędne jest leczenie operacyjne. Zabieg ten polega na usunięciu pęcherzyka, przeprowadzanym metodą laparoskopową lub klasyczną. Usunięcie tego narządu nie stanowi jednak ochrony przed ponownym powstawaniem kamieni, które mogą pojawiać się w przewodach żółciowych. Pacjent musi też przestrzegać odpowiedniej diety, której podstawę stanowią ubogie w tłuszcze oraz bogate w węglowodany potrawy gotowane i duszone.