glod nikotynowy

Głód nikotynowy – objawy, ile trwa, jak zaspokoić?

Artykuł zaktualizowany 15 listopada 2021


Palenie papierosów to nałóg miliona ludzi na całym świecie, i to w różnym wieku. Dlatego zespół uzależnień od nikotyny uznawany jest za poważną chorobę cywilizacyjną o charakterze przewlekłym i nawracającym. Spora liczba osób próbuje rzucić palenie, ponieważ jest ono bardzo niebezpieczne dla zdrowia, również chodzi o palaczy biernych. Jak walczyć z tą chorobą? Co warto o niej wiedzieć? Sprawdź!


Skutki palenia

W papierosach znajdziemy mnóstwo związków, które są niebezpieczne, ponieważ mogą zwiększać ryzyko zachorowania na wiele chorób. Dlatego palenie w ciąży jest tak groźne, zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Mogą nastąpić komplikacje, między innymi przedwczesny poród, poronienie bądź krwawienie. To nie wszystko, maluch może mieć wady układu oddechowego, większą skłonność do alergii, ponadto w późniejszym wieku problemy z koncentracją i uczeniem się.

Najpopularniejsze skutki palenia to przede wszystkim zachorowania na nowotwory złośliwe, na przykład płuc, gardła, krtani, nerek, czy szyjki macicy.

W wielu przypadkach to także niepłodność oraz wzrost zachowania na choroby układu sercowo-naczyniowego, tudzież oddechowego, na przykład na astmę oskrzelową. To wiąże się z groźbą pojawienia się udaru mózgu, zawału, tętniaka, nadciśnienia oraz miażdżycy.

Kaszel palacza może być objawem, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego. Taki syndrom dotyczy zapalenia oskrzeli, astmy, gruźlicy, raka płuc, a nawet POChP, czyli przewlekłej abturacyjnej choroby płuc. Koniecznie udaj się do lekarza jeśli zauważysz długotrwale utrzymujący się kaszel.

Bierne palenie też jest niekorzystne dla naszego zdrowia. Wdychamy bezpośrednio do płuc groźne substancje smoliste. W ten sposób zwiększa się ryzyko zachorowania na astmę i alergie.

Dzieci, które są biernymi palaczami w brzuchu mamy mogą urodzić się z niską masą. Są one również bardzo narażone na nagłą śmierć łóżeczkową. W trakcie ciąży natomiast może dość do krwawienia, oderwania się łożyska, czy innych komplikacji, także w czasie samego porodu.

Głód nikotynowy

Po odstawieniu papierosów organizm będzie odczuwał silną potrzebę, aby uzupełnić braki nikotyny we krwi. Wzrośnie również apetyt, dlatego tak wiele osób w abstynencji skarży się na wzmożony głód pokarmowy.

Niestety, często osoby rzucające w dość krótki czasie dostrzegają dodatkowe kilogramy na wadze. Zwłaszcza, gdy papierosy zamienią na słodkie oraz słone przekąski, które są bardzo kaloryczne. Lepiej sięgać po owoce, warzywa i bakalie. Duża spacerować, a także uprawiać sporty.

Objawy głodu nikotynowego

Po zerwaniu z nałogiem pojawi się na pewno głód nikotynowy. Objawami może być, między innymi rozdrażnienie, lęk, problemy z koncentracją, zaburzenia pamięci, jak i ogólny spadek nastroju. Do tego w tym okresie palacz ma obniżone ciśnienie krwi, a także tętno. Ponieważ w organizmie, a dokładnie we krwi zmniejsza się stężenie kortyzolu i katecholamin. Zaburzenia snu, zwiększony apetyt, silna chęć sięgnięcia po papierosa – to inne objawy wywołane abstynencją.

Pomocne mogą się okazać leki na rzucenie palenia. Gumy, pastylki, albo plastry, które stopniowo zmniejszają dawkę nikotyny, dlatego organizm lepiej sobie radzi. Diametralne odstawienie może nasilić objawy głodu nikotynowego. W aptece znajdziesz wiele środków, między innymi Desmoxan, Detusan, NiQuitin, Niko-lek, czy Tabex.

Warto ich stosowanie skonsultować z lekarzem pierwszego kontaktu, może on także przepisać silniejsze farmaceutyki na receptę. Nikotynowa terapia zastępcza nie może jednak trwać zbyt długo, dlatego trzeba dokładnie przestrzegać zaleceń znajdujących się na ulotce. Nigdy nie zwiększaj samodzielnie dawki!

Ile trwa głód nikotynowy?

Każdy człowiek inaczej znosi odstawienie papierosów. Głód nikotynowy może trwać kilka dni, a nawet tygodni. Najczęściej objawy całkowicie ustępują po około 2 miesiącach. W ciągu dwóch tygodni organizm pozbędzie się nikotyny z krwi, ale pozostaje jeszcze kwestia przyzwyczajenia sięgania po papierosy. Tu istotną rolę odgrywa psychika i silna wola rzucającego.

Dodaj komentarz