przeglad dentystyczny

Jak ważne jest regularne odwiedzanie gabinetu stomatologicznego?

Artykuł zaktualizowany 5 maja 2023


Wizyta w gabinecie stomatologicznym to dla wielu z nas wyjątkowo nieprzyjemna konieczność, a zupełnie niepotrzebnie! Regularne badania stomatologiczne to sposób na zapewnienie sobie zdrowia całej jamy ustnej, a także pięknego uśmiechu. Odwiedziny u dentysty nie muszą wiązać się z borowaniem czy innymi mało komfortowymi zabiegami, a systematyczne badania to wręcz sposób na ich unikanie – wczesna diagnoza nieprawidłowości to łatwiejsze ich usunięcie!


Dlaczego regularne odwiedzanie gabinetu stomatologicznego jest tak ważne?

Systematyczne wizyty u stomatologa to najczęściej badanie raz na pół roku – to okres optymalny do zadbania o zęby, eliminację wczesnych objawów próchnicy, a także profilaktyka chorób przyzębia.

Do powodów, dla których zdecydowanie warto regularnie odwiedzać dentystę należy zaliczyć przede wszystkim możliwość precyzyjnego oczyszczenia zębów z osadu oraz kamienia nazębnego. Samodzielna higiena nie pozwala nam na dotarcie do wszystkich zakamarków, dlatego pomoc stomatologa pozwoli pozbyć się kamienia nazębnego odpowiedzialnego za demineralizację szkliwa, a także nieestetyczny wygląd naszych perełek. Przełamanie lęku przed wizytą na fotelu stomatologicznym pozwoli także chronić nasze dziąsła przed powstaniem stanów zapalnych. Bardzo często brak ingerencji dentysty może kończyć się cofaniem dziąseł, któremu towarzyszy ból, obrzęki i krwawienie!

Regularne wizyty kontrolne to także wsparcie w leczeniu nadwrażliwości zębów, objawiającą się bólem podczas spożywania zimnych lub gorących posiłków czy napojów. Odpowiednio postawiona diagnoza oraz dobór leczenia, pomoże skutecznie pozbyć się stanu zapalnego przyzębia, a co za tym idzie na nowo będziemy mogli pałaszować ulubione lody czy pić gorącą kawę.

Odwiedzając stomatologa co pół roku (lub częściej), możemy wspomóc nasze zęby w walce z ich zaciskaniem podczas snu – lekceważenie problemu może prowadzić do uszkodzeń tkanek zębowych i objawiać się bólem w okolicach uszu. Szybka diagnoza na początkowym etapie może być zbawienna. Stomatolog podczas przeglądu może również zauważyć przebarwienia błon śluzowych wskazujące na choroby ogólne. Niewinna wizyta u dentysty może stać się także skuteczną profilaktyką nowotworów jamy ustnej, które wcześnie wykryte mogą zostać poddane obserwacji, a w razie potrzeby stosownemu leczeniu.

Obawy przed stomatologiem nie powinny przysłaniać zdrowego rozsądku, a wczesna profilaktyka i leczenie, może przynieść tylko korzyści!

Artykuł powstał przy współpracy z przychodnią stomatologiczną Medykus

Dodaj komentarz