Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021
Osłabienie, powiększone węzły chłonne, utrzymujące się epizody gorączki i łatwo pojawiające się siniaki to niektóre z objawów białaczki. Jakie zmiany u dziecka powinny zaniepokoić rodziców i skłonić do wizyty u lekarza?
U kogo najczęściej występuje białaczka?
Wśród dzieci najczęściej występującym nowotworem jest białaczka. Najczęściej pojawia się u dzieci w wieku 3-7 lat, jednak może ona dotknąć dziecka w każdym przedziale wiekowym. Najczęściej występującą białaczką u najmłodszych jest ostra białaczka limfoblastyczna. Rzadziej obserwuje się ostrą białaczkę szpikową. Najrzadziej wśród dzieci występują białaczki o charakterze przewlekłym. By dowiedzieć się więcej o białaczce wejdź na https://www.dkms.pl/pl/naszpikuj-sie-wiedza/jak-leczyc-przewlekla-bialaczke.
Objawy białaczki
Wśród symptomów białaczki są te, które nietrudno pomylić z objawami przeziębienia lub grypy. Z tego względu często są one bagatelizowane. Przy białaczce mogą wystąpić powiększone węzły chłonne, długo utrzymujące się stany podgorączkowe i epizody gorączki, a także bóle głowy, stawów i kości. Objawom tym towarzyszą nieraz uczucie zmęczenia i ospałości, krwotoki z nosa, bladość skóry, nocna potliwość, tendencje do siniaczenia i częstego występowania infekcji.
Należy jednak pamiętać, że wyczuwalne węzły chłonne dotyczą ponad 50 proc. przypadków dzieci zgłaszających się do lekarzy pediatrów – są częste z racji dużej ilości infekcji, które przechodzą. Zazwyczaj jednak powiększenie węzłów ustępuje samoistnie po zakończeniu infekcji bądź po zastosowaniu odpowiednich leków. Jeśli jednak węzły nie zmniejszą się po wyleczeniu zakażenia i pozostaną tej samej wielkości przez kilka tygodni należy poinformować o tym lekarza.
Jak rozpoznać białaczkę?
Pierwszym zlecanym badaniem w przypadku podejrzenia nowotworu krwi jest morfologia krwi z rozmazem. Niepokojące zmiany, które można zaobserwować w badaniu w przypadku nowotworu to m.in. obecność nieprawidłowych komórek we krwi, tzw. blastów, nieprawidłowa ilość białych krwinek, małopłytkowość i mniejsza ilość krwinek czerwonych i hemoglobiny, czyli niedokrwistość.
Jeżeli morfologia nie pozwoli wykluczyć nowotworu, wówczas wykonuje się biopsję szpiku kostnego. Gdy zaś zostanie postawiona diagnoza – często wykonywane są inne badania, takie jak np. punkcja lędźwiowa czy badania obrazowe – np. USG, w celu określenia stadium choroby.
Jakie są sposoby leczenia białaczki?
Białaczkę leczy się u dzieci zazwyczaj za pomocą chemioterapii. Nieraz zastosowanie znajduje także radioterapia i przeszczep krwiotwórczych komórek macierzystych. Przeszczep wykonuje się najczęściej w przypadkach, gdy chemioterapia nie przynosi oczekiwanych rezultatów.