zioła na wątrobe

Jakie są zioła na oczyszczenie i poprawę pracy wątroby?

Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021


Wątroba jest narządem, który pełni kilka funkcji, niezbędnych do życia człowieka. Odbywa się w niej proces glikogenezy, podczas której uwalniana jest energia. Ponadto metabolizuje tłuszcz oraz bierze udział w detoksykacji organizmu. Poza tym magazynuje glikogen oraz żelazo potrzebne do produkcji krwi.


Jakie są powody uszkodzenia lub chorób wątroby?

Wątroba metabolizuje tłuszcze, jednak gdy jest go za dużo, wątroba powiększa się i nie funkcjonuje prawidłowo. Do stłuszczenia wątroby dochodzi na skutek nieprawidłowej diety, zawierającej cukier i tłuszcze zwierzęce oraz wskutek nadużywania alkoholu.

Inną chorobą wątroby jest marskość, czyli uszkodzenie struktury tego gruczołu, co powoduje jego niewydolność. Marskość powstaje w wyniku długotrwałego narażania wątroby na alkohol, a oprócz tego może przyczynić się przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby, zaburzenia przemiany materii, toksyczne uszkodzenia wątroby. Wątroba jest odpowiedzialna za metabolizm leków. Po spożyciu zbyt dużej dawki leków może wystąpić zatrucie, zapalenie wątroby lub silna reakcja alergiczna.


Jak chronić wątrobę?

Najczęstszą przyczyną uszkodzeń wątroby jest nieprawidłowa dieta- bogata w cukier, węglowodany, tłuszcze zwierzęce. Szkodzą także metale ciężkie, pleśnie, toksyny w pożywieniu. Stłuszczenie wątroby najczęściej wiąże się z otyłością, cukrzycą typu 2, zespołem metabolicznym.

Aby chronić wątrobę na co dzień, należy zdrowo się odżywiać i nie nadużywać alkoholu. Można sięgnąć po zioła na wątrobę, które pomogą w utrzymaniu jej dobrej kondycji.


Jakie zioła na wątrobę?

Rośliną polecaną przy problemach z wątrobą jest ostropest plamisty, który charakteryzuje się działaniem odtruwającym i oczyszczającym, dlatego ułatwia regenerację wątroby. Ostropest wskazany jest w zatruciach wątroby, stłuszczeniach, wirusowych zapaleniach wątroby, a także w marskości wątroby.

Wyciąg z liści karczocha zwyczajnego działa żółciotwórczo i żółciopędnie, zatem poprawia metabolizm. Poza tym ma właściwości regeneracyjne oraz przeczyszczające. Zalecany jest w niewydolności wątroby oraz w zaburzeniach funkcjonowania pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych.

Podobne działanie do karczocha wykazuje mniszek lekarski. Stosowany jest w oczyszczaniu wątroby oraz w celu zwalczania stanów zapalnych wątroby. Działa także żółciotwórczo i żółciopędnie. Dziurawiec zwyczajny również wykazuje wielokierunkowe działanie lecznicze wątroby. Zalecany jest w przypadkach niewydolności wątroby oraz w celu regeneracji tego narządu.


 

Dodaj komentarz