uśmiechnięta-kobieta-trzyma-w-rękach-okulary-i-patrzy-przez-nie-z-odległości.

Jakie wybrać okulary progresywne?

Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021


Starczowzroczność często wymusza zakup dwóch różnych par okularów – do czytania i do patrzenia w dal. Okulary progresywne likwidują ten problem i mogą znacznie ułatwić życie, jednak należy je dobrać z dużą rozwagą.


Czym jest prezbiopia?

Prezbiopia, czyli starczowzroczność – tak nazywa się problem, który dotyczy większości z nas, a rozwija się od okolic czterdziestego roku życia. Kiedy soczewka w gałce ocznej traci elastyczność, widzenie z bliska staje się coraz trudniejsze. Kłopot ten dostrzegamy, gdy nie możemy wystarczająco oddalić obiektu trzymanego w dłoniach, by widzieć go ostro. Przed prezbiopią nie da się uchronić – jest naturalnie występującym objawem starzenia. Sytuacja znacznie się komplikuje, gdy pacjent cierpi z powodu krótkowzroczności i prezbiopii jednocześnie – przez to musi mieć dwie pary okularów. Rozwiązaniem są okulary progresywne.


Jak działają okulary progresywne?

Okulary progresywne to, w dużym uproszczeniu, szkła łączące w sobie cechy soczewek dodatnich i ujemnych. Dolna ich część służy do patrzenia na obiekty z bliska – można ich używać na przykład do czytania lub korzystania z telefonu. Ta część soczewki jest skupiająca. Patrząc w dal, wykorzystujemy soczewkę rozpraszającą. Środkowa część okularów jest przeznaczona do odległości pośrednich, takich jak monitor komputera – obszar ten nazywamy kanałem progresywnym.

Najważniejszą zaletą takich okularów jest to, że zastępują dwie lub nawet więcej par okularów pełniących tylko jedną funkcję, co bezpośrednio przekłada się na wydatki związanie z wyrabianiem nowych szkieł, a także wpływa na komfort życia i wygodę użytkowania. Należy jednak pamiętać, że szkła takie nie są wskazane przy problemach z zezem, różnowzrocznością, zaćmą, jaskrą oraz zaburzeniami błędnika.

Wcześniej okulary progresywne zastępowały szkła dwuogniskowe, które są – jak twierdzą specjaliści z portalu https://czasnawzrok.pl/szkla-progresywne/ – rozwiązaniem gorszym od podstawowych szkieł jednoogniskowych. Górna i dolna część wyraźnie się od siebie różnią, a linia pomiędzy nimi jest widoczna, co budzi jednoznaczne skojarzenia z wiekiem ich posiadacza. W przypadku soczewek progresywnych moc zmienia się płynnie, dzięki czemu wyglądają bardziej niepozornie; poza tym umożliwiają wyraźne widzenie obiektów położonych w kanale progresywnym.


Jak dobrać okulary progresywne?

Okulary progresywne są bardzo zróżnicowane i wybierając je, pamiętać trzeba, że z niższą ceną na ogół wiąże się niższa jakość. Dotyczy to choćby tak zwanych pól peryferyjnych. W soczewkach progresywnych na ogół występują pola peryferyjne, w których naprężenia są nieco mniejsze, przez co widzenie może być pogorszone. Im lepsze okulary wybierzemy, tym mniejsze będą pola peryferyjne. Okulary z zastosowanymi konstrukcjami typu „free form” minimalizują ten problem.

Po wykonaniu dokładnych badań wzroku należy się udać do optyka – najlepiej wybrać taki zakład, w którym pracują specjaliści, a nie ekspedientki. Wówczas trzeba udzielić informacji o stylu życia, na przykład opowiedzieć, jak często korzystamy z telefonu i czytamy, a jak często jesteśmy zmuszeni do patrzenia w dal – dzięki zachowaniu odpowiednich proporcji szkła będą najlepiej zindywidualizowane. Tryb życia ma szczególne znaczenie w przypadku kwestii kanału progresywnego. Osoby, które często korzystają z komputera, powinny wybierać soczewki z szerszym kanałem. Kierowcy z kolei mogą wybierać szkła, które zapewniają większe pole widzenia dali.

Przy wyborze oprawek zwracajmy uwagę na ich rozmiar. Nie muszą być tak duże, jak w przypadku standardowych szkieł dwuogniskowych, ale jeśli będą za wąskie, przyrost mocy będzie gwałtowniejszy. Dlatego warto wybrać oprawki o szerszym polu widzenia. Istotna jest też kwestia mocy samych soczewek – im jest ona wyższa, tym grubsze będzie szkło okularowe, co może wpłynąć na komfort użytkowania. Wtedy należy wybrać szkła z wyższym indeksem, dzięki czemu będą one cieńsze, choć wpływa to zwykle na ich cenę. Oprócz zmiany indeksu można również skorzystać z ochrony przeciwsłonecznej w postaci powłok fotochromowych.

Wybór okularów progresywnych wymaga uwzględnienie dodatkowych czynników, co czyni go nieco trudniejszym. Jest to jednak bez wątpienia świetne rozwiązanie dla wszystkich, którzy cierpią z powodu starczowzroczności. Korzystnie wpływa na komfort życia, a także przekłada się na wydatki związane z wyrabianiem nowych szkieł (więcej można znaleźć na https://czasnawzrok.pl/).


 

Dodaj komentarz