Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021
Miesiączka stanowi nieodłączny element życia większości kobiet, czasem przebiega bezproblemowo oraz kończy się po zaledwie kilku dniach, a w innych przypadkach jest uciążliwa oraz trwa niemalże w nieskończoność. Bez względu na jej intensywność każda kobieta zmaga się z zespołem napięcia przedmiesiączkowego.
Zespół napięcia przedmiesiączkowego – o co w nim chodzi?
Określenie zespół napięcia przedmiesiączkowego odnosi się do objawów, które występują na około 7 do maksymalnie 12 dni przed wystąpieniem krwawienia. Niektóre z nich mają charakter subiektywny, inne z kolei obiektywny, jednakże w każdym wypadku wpływają one na to jak kobieta się czuje i zachowuje, a także jak funkcjonuje jej ciało. Wszystkie kobiety odczuwają omawiany zespół inaczej, jednakże nawet w tych skrajnych przypadkach jest on możliwy do przetrwania.
Zespół napięcia przedmiesiączkowego to przede wszystkim dolegliwości psychiczne. Wśród najczęściej występujących objawów wymienia się nadmierną nerwowość, brak chęci do życia, niepoparte żadnymi powodami, a także znaczna drażliwość. Poza dolegliwościami psychicznymi występuje także spora grupa dolegliwości posiadających charakter fizyczny. Chodzi głównie o ból brzucha, dyskomfort w piersiach, ból występujący w miednicy oraz nogach. Wiele kobiet zmaga się z zatrzymaniem wody w organizmie, co skutkuje puchnięciem oraz poszerzeniem się. Większość pań zdaje sobie sprawę ze zbliżającej się miesiączki ze względu na pogorszenie stanu cery, która robi się tłustsza, a także pojawiają się na niej zaskórniki oraz wypryski. Rzadziej, ale mimo wszystko występują także problemy ze wzrokiem.
Wymienione dolegliwości nie są jedyne, gdyż każdy organizm jest inny, w związku z czym zespół napięcia przedmiesiączkowego także będzie przebiegał inaczej, a jest on uwarunkowany stężeniem estrogenu oraz progesteronu.
Zespół napięcia przedmiesiączkowego – czy można z nim żyć?
Zmaganie się z zespołem napięcia przedmiesiączkowego wymaga znajomości samej siebie oraz własnego organizmu. Kiedy tuż przed okresem pojawiają się bóle mięśniowe czy brzucha należy sięgnąć po odpowiednie środki wspierające gorsze samopoczucie. W przypadku, kiedy człowiek gromadzi w organizmie wodę, dobrze sprawdzi się wystrzeganie się soli. Kiedy PMS uniemożliwia normalne funkcjonowanie można skorzystać z leczenia hormonalnego, albo stosować leki o charakterze moczopędnym. Przyjmowanie środków antykoncepcyjnych w formie tabletek przyniosło ulgę wielu kobietom.