choroby tarczycy

Choroba tarczycy – objawy, dolegliwości i jak rozpoznać?

Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2020


Tarczyca stanowi jeden z istotnych organów w naszym organizmie i odgrywa bardzo ważną rolę dla naszego zdrowia. Objawy związane z zaburzeniami pracy tego gruczołu wyglądają dość niewinnie i często nie są kojarzone właśnie z tym organem. Jednak nie leczona stwarza ryzyko pojawienia się poważnych komplikacji zdrowotnych.


Pierwsze objawy nieprawidłowego funkcjonowania tarczycy

Choroby tarczycy wiążą się z zaburzeniami związanymi z wytwarzaniem hormonu tarczycy. Początkowe symptomy często bywają niezauważalne, albo w ogóle nie kojarzone z gruczołem tarczycy. Stan chronicznego zmęczenia, osłabienia pamięci, nastroje depresyjne, zwolnione tempo myślenia oraz przybywanie na wadze zwykle składamy na kark stresującej i męczącej pracy oraz niewłaściwej diety. A to mogą być już pierwsze objawy niedoczynności tarczycy.


Jak stwierdzić czy to choroba tarczycy?

Kiedy podejrzewamy że tarczyca jest głównym powodem naszych dolegliwości zdrowotnych, konieczna jest konsultacja lekarza i wykonanie badania krwi, określającego poziom tyreotropiny (TSH). Substancja ta jest hormonem, produkowanym przez przysadkę, regulującą działanie tarczycy. Badanie to zdiagnozuje chorobę we wczesnym jej stadium, a także pomoże w znalezieniu jej przyczyny.


Charakterystyczne objawy i dolegliwości

  • Problemy w okolicach szyjnych – problemy z przełykaniem czyli uczucie dyskomfortu w okolicach szyjnych. Powiązane jest to z problemami przy oddychaniu, przełykaniu, a także dławieniem w gardle. Przypadłość ta spowodowana jest powiększonym obwodem szyi, często widocznym gołym okiem.
  • Wytrzeszcz oczu i kłopoty z koncentracją – wytrzeszcz oczu jest typowym objawem nadczynności tarczycy i choroby Gravesa-Basedowa. Może mu towarzyszyć obrzęk powiek i trudności w ich zamykaniu. Natomiast rzadziej zaburzenia pola widzenia. Nadczynność wywołuje nadpobudliwość, nerwowość i problemy z koncentracją.
  • Sucha skóra – blada i zimna skóra jest również częstym objawem niedoczynności tarczycy. Choroba przyczynia się do rogowacenia naskórka, szczególnie na łokciach i kolanach, a także szorstkości i suchości skóry ciała. Osłabieniu ulegają też włosy i paznokcie. Przy nadczynności tarczycy zaś skóra jest ciepła, różowa, wilgotna i gładka. Występuje też nadmierna potliwość.

 

Dodaj komentarz