Artykuł zaktualizowany 20 grudnia 2021
Korzystanie z inhalatorów i nebulizatorów umożliwia dostarczanie leków do układu oddechowego w szybki i wydajny sposób. Czym różnią się od siebie te dwa rozwiązania? W jakich przypadkach sprawdzi się nebulizator, a w jakich inhalator? Sprawdź.
W przypadku chorób układu oddechowego – zwłaszcza tych przewlekłych – stosowanie leków metodą wziewową jest najskuteczniejszą metodą działania. W ten sposób poprzez pęcherzyki płucne leki trafiają prosto do krwi, wywołując szybki efekt. Zarówno nebulizator, jak i inhalator umożliwiają stosowanie leków w ten sposób – każdy z nich działa jednak nieco inaczej. Stosuje się je między innymi przy leczeniu astmy. Mogą również wspomóc kurację zapalenia płuc, oskrzeli czy zatok, umożliwiając wprowadzanie leków przeciwzapalnych bezpośrednio do układu oddechowego.
Czym różni się inhalator od nebulizatora?
Główną różnicą między tymi dwoma urządzeniami jest formuła leków, jakie można wprowadzić do płuc za ich pośrednictwem. Korzystając z inhalatora, można aplikować lekki w proszku lub w postaci zawiesiny. Za pośrednictwem prostego mechanizmu, są one transformowane w aerozol, który łatwo wchłania się w układzie oddechowym. W postaci aerozolu serwuje się zazwyczaj leki rozkurczowe.
Z wykorzystaniem nebulizatora aplikuje się z kolei leki w formie płynnej. Oprócz działania przeciwzapalnego i rozkurczowego mogą one służyć również jako substancje nawilżające drogi oddechowe, co nieco łagodzi objawy uporczywego suchego kaszlu. Leki płynne mogą również pomóc w odkrztuszaniu wydzieliny zalegającej w płucach poprzez jej rozrzedzenie.
W jaki sposób działa inhalator?
Inhalator to urządzenie, które umożliwia zamianę zawiesiny lub proszku na aerozol dzięki zastosowaniu wysokiego ciśnienia. Mogą zawierać pojemniczek z wieloma dawkami leku lub być uzupełniane każdorazowo specjalnymi kapsułkami. Niektóre inhalatory są jednorazowe i zawierają w sobie pojedynczą gotową dawkę leku.
Dla kogo sprawdzi się inhalator?
Trzeba pamiętać, że zastosowanie inhalatora wymaga odpowiedniego oddychania. Aby zaaplikować odpowiednio lek, trzeba wziąć wdech w momencie rozpylenia aerozolu. Z tego względu inhalatora nie używają najmłodsze dzieci, które nie są w stanie skoordynować oddechu z aplikacją specyfiku.
W jaki sposób działa nebulizator?
Nebulizator to znacznie większe urządzenie przeznaczone do wielokrotnego użytku. Najczęściej wymaga podłączenia do prądu, choć istnieją również warianty bezprzewodowe. Na rynku można znaleźć różne rodzaje nebulizatorów, różniące się od siebie sposobem działania. Niektóre umożliwiają wprowadzanie płynu do płuc metodą ultradźwiękową, a inne – za pośrednictwem kompresji. Nebulizator – zwłaszcza ten ultradźwiękowy – świetnie sprawdzi się do aplikacji leków nawilżających drogi oddechowe. Najczęściej wyposażony jest w maseczkę, która ułatwia wprowadzanie substancji do płuc.
Nebulizator nie wymaga koordynacji oddechu, dlatego będzie lepszym wyborem w przypadku niemowląt i najmłodszych dzieci. To wygodne rozwiązanie gwarantujące skuteczność nihttps://www.aptekagemini.pl/poradnik/zdrowie/inhalacja-a-nebulizacja-czym-sie-roznia/ezależnie od wieku.
W artykule www.gemini.pl/poradnik/zdrowie/inhalacja-a-nebulizacja-czym-sie-roznia/ znajdziesz więcej informacji na ten temat!