kobieta z maseczka na twarzy

Maseczki wielorazowe wiązane – podstawa ochrony i higieny

Artykuł zaktualizowany 25 maja 2020


Używanie maseczek na twarz to popularny rodzaj ochrony dróg oddechowych przed pyłami, gazami, oparami oraz bakteriami i wirusami przenoszącymi się drogą kropelkową. Maseczki wielorazowe wiązane oraz pozostałe rodzaje maseczek stosowane są w wielu rodzajach zawodów od lekarzy, przez kosmetyczki, a kończąc na branży budowlanej czy nawet artystycznej.


Maseczki wielorazowe wiązane, a standardy BHP

Aktualnie obowiązujące przepisy wprowadzają bardzo wysokie standardy jeśli chodzi o bezpieczeństwo i higienę pracy. Wykonywanie wielu zawodów jest zobligowane do ich przestrzegania, a klienci sami z siebie wymagają, aby usługi odbywały się z zachowaniem tych zasad. Dlatego tak ważne, aby zaopatrzyć się w dobrej jakości maseczki do twarzy. Maseczki wielorazowe wiązane dostarczyć mogą nie tylko należytej ochrony pracownika, czyli osoby wykonującej daną usługę czy pracę, ale także komfort klienta i poszanowanie przepisów prawa.

Zalety maseczek wielorazowych wiązanych

Zalety maseczek wielorazowych wiązanych są bardzo liczne. Przede wszystkim wykonane są one ze specjalnych materiałów o bardzo gęstych splotach, co minimalizuje możliwość przedostawania się szkodliwych cząsteczek do dróg oddechowych, a w konsekwencji do całego organizmu. Tym samym maseczki tego typu spełniają swoją ochronną funkcję w sposób bardzo zadowalający. Już w podstawowej wersji zapewniają one bardzo wysoki poziom ochrony nie tylko osób noszących je, ale również tych, które będą miały z nimi styczność. Dodatkowo takie maseczki ochronne mogą posiadać filtry z trzema rodzajami: FFP1 dający około 80% ochrony, FFP2 zapewniający około 93% ochrony oraz najsilniejszy – FFP3, który chroni nawet w 99,5%.

Maseczki wielorazowe wiązane to komfort i wygoda użytkowania – dzięki możliwości samodzielnego ich wiązania maseczki przystosowują się dużo bardziej do kształtu głowy i twarzy niż zwykłe, standardowe maseczki ochronne zakładane za uszy. Zakupienie ich więc w standardowym rozmiarze oznacza, że każda osoba będzie mogła z nich skorzystać, dzięki możliwości regulacji jaką zapewnia ten produkt.

Kolejnym, wielkim atutem maseczek wielorazowych wiązanych jest możliwość ich powtórnego użytkowania. Są to maseczki, które po wykorzystaniu można odpowiednio oczyścić, zdezynfekować i użyć ponownie, nawet kilkanaście razy. Jest to więc oszczędność zarówno czasu, ale w dużej mierze także środków pieniężnych. Należy jednak pamiętać, że maseczki wielorazowego użytku również kiedyś muszą zostać wymienione na nowe – nie są to produkty, których można używać w nieskończoność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *