smog

Jak działają maski antysmogowe?

Artykuł zaktualizowany 31 marca 2022


Choć zima najpewniej już za nami, nie zmienia to faktu, że smog nadal jest naszą zmorą. Niestety, wciąż jest go dużo w powietrzu, przekraczane są normy, szczególnie kiedy pogoda jest bezwietrzna. Warto podkreślać, że smog działa negatywnie nie tylko na środowisko, lecz także na nasze zdrowie – smog bowiem może prowadzić do wielu poważnych chorób, także nowotworowych.


Smog groźny dla naszego zdrowia

Smog jest niebezpieczny dla ludzi, ponieważ cząstki się w nim znajdujące trafiają z każdym oddechem do naszego organizmu i mogą w nim zrobić prawdziwe spustoszenie. Smog powodować może astmę, problemy z płucami, sercem, a także prowadzić do nowotworów. Jest niewidocznym zagrożeniem, z którego często nie zdajemy sobie sprawy.

Smog łatwo bagatelizować

Smog łatwo bagatelizować, ponieważ go nie widzimy. Jednak wystarczy wziąć głęboki wdech, by go po prostu poczuć. Powietrze nim przepełnione zdecydowanie nie jest przyjemne. Jednak skoro smogu zazwyczaj nie widać, niektórzy ludzie twierdzą nawet, że go nie ma. Umniejsza to problemowi, który jest naprawdę poważny. Im więcej smogu, tym więcej chorób i śmierci z nim związanych. Dlatego warto podejmować małe kroki, by z nim walczyć. Tym, co możemy dla siebie zrobić, są maski antysmogowe, które warto mieć. 

Działanie maski antysmogowej 

Jak działa maska antysmogowa? Jej zadaniem jest przede wszystkim filtrowanie cząstek zanieczyszczonego powietrza. Dzięki maskom powietrze, które trafia do naszych płuc, jest czystsze, a my jesteśmy mniej narażeni na choroby związane ze smogiem. Warto podkreślić, że maski nie dają nam stuprocentowej ochrony, jednak zdecydowanie ją zapewniają i sprawiają, że możemy oddychać głębiej. Powietrze jest filtrowane i bezpieczniejsze, a to bardzo istotne. 

Wdychamy więc powietrze z zewnątrz, które przechodzi przez filtry zawarte w masce. Zatrzymują one szkodliwe substancje, a powietrze trafiające do płuc jest już czystsze. Wydychane CO2 wydostaje się na zewnątrz. Głównym elementem, który nas chroni, są filtry, na nie więc należy zwrócić największą uwagę, jednakże do wyboru mamy również wiele wzorów i kolorów, możliwe jest więc też dopasowanie jej do naszego stylu czy gustu. 

Wybór odpowiedniej maski

Jak wspominaliśmy, przede wszystkim należy zwracać uwagę na to, jaki filtr ma maska. Jednakże warto dopasować ją także do naszej aktywności. Innej maski potrzebuje osoba, która wychodzi rzadko i na krótko, innej – osoba, która uprawia sport na powietrzu czy pracuje na zewnątrz i jest bardziej narażona na działanie smogu. Warto dobrać maskę do swoich preferencji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *