inhalatory

Jak przeprowadzać inhalacje?

Artykuł zaktualizowany 20 grudnia 2021


Inhalacja jest prostą, lecz skuteczną metodą na podawanie leków, gdy cierpi układ oddechowy. Jak poprawnie ją przeprowadzić? Zobaczysz, że to naprawdę bardzo proste. Zadbaj o swoje zdrowie i dowiedz się, co musisz kupić, aby móc leczyć się właśnie w taki sposób. Warto zakupić takie przedmioty jeszcze nim wzmoże cię choroba.


Zalecenia lekarza są zawsze najważniejsze

Inhalację zwykle przeprowadza się po to, aby podać lek, który ma wspomóc działanie układu oddechowego. Pamiętaj, że wszystkie rady, które dostaniesz, lub znajdziesz w sieci nie są tak ważne jak zalecenia twojego lekarza. Jeśli to on każe ci wykonać inhalacje w inny sposób, zawsze wypełniaj jego polecenia. Ta osoba jest nie tylko specjalistą, ale również zna twój problem od podszewki, dlatego może dobrać indywidualnie swoje metody leczenia.

Czym tak właściwie jest inhalator?

Inhalator jest urządzeniem, dzięki któremu możesz prowadzić wziewną terapię w swoim własnym domu. Pomoże ci zaaplikować leki, ale nie tylko, bo dobrze poradzi sobie również z solą fizjologiczną. W przypadku wyboru tego urządzenia bardzo ważne jest to, aby postawić na taki, który tworzy cząsteczki o wielkości 1-5 μm, bo tylko one będą mogły wykorzystać pełnię możliwości leków. Możesz wybrać również taki model, który pozwoli ci na regulację wielkości cząsteczek.

Jak należy wykonywać inhalacje poprawnie?

Aby poprawnie wykonać inhalacje, przede wszystkim musisz usiąść prosto, lekko odchylając głowę do tyłu. W ten sposób twój układ oddechowy będzie otwarty, a leki będą mogły bez problemu wniknąć do twoich płuc. Gdy już rozpoczniesz inhalację, oddychaj głęboko. Twój wdech powinien trwać minimum trzy sekundy! Nie śpiesz się i staraj się opanować swoje tętno. Zamknij oczy i postaraj się w trakcie jak najbardziej rozluźnić. Dbaj w trakcie o swoje oczy. Nie pozwól, aby objął je strumień pary.

Jeśli jesteś palaczem, pamiętaj, aby unikać sięgania po papierosy ok. 2 godzin przed rozpoczęciem zabiegu.

Co zrobić po zakończeniu inhalacji?

Gdy zakończysz inhalację, będziesz musiał wybrać się do łazienki lub kuchni. Tam przepłucz usta wodą, a także oczyść inhalator. Zachowanie odpowiedniego poziomu higieny jest w jego przypadku niezmiernie istotne. Ponadto musisz stosować się do zaleceń producenta twojego inhalatora. Regularnie go dezynfekuj oraz wymieniaj filtr, aby jego skuteczność nie została przez przypadek zaburzona. To bardzo ważne, szczególnie jeśli musisz korzystać z niego przez dłuższy czas.

Inhalacja u dzieci. Korzystaj z ustnika!

Najczęściej inhalacji poddawane są dzieci. Jednak w ich przypadku nie jest to łatwe zadanie. W końcu siedzenie w jednym miejscu nie dla każdego malucha jest proste. Z tego powodu przede wszystkim postaw na inhalator, który posiada ustnik. Możesz sprawić, aby proces był przyjemniejszy, jeśli zakupisz urządzenie o zabawnym kształcie. Dobrą metodą jest jednak zajęcie dziecka w trakcie, np. poprzez wspólne oglądanie telewizji czy słuchanie ciekawego audiobooka. Zobaczysz, że w ten sposób twoja pociecha będzie milej wspominać ten proces!

W artykule https://www.gemini.pl/poradnik/zdrowie/jak-inhalatory-wspieraja-uklad-oddechowy/  znajdziesz więcej informacji na ten temat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *