choroby genetyczne wątroby

Jakie są choroby genetyczne i immunologiczne wątroby?

Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021


Wątroba pełni w organizmie ludzkim funkcję neutralizującą toksyny i filtrującą, metaboliczną oraz magazynującą. Bierze ona udział w większości procesów fizjologicznych zachodzących w ciele. Niestety, problemy z wątrobą są diagnozowane zazwyczaj dość późno, ze względu na niespecyficzne objawy towarzyszące początkom wielu jej chorób.


Choroby wątroby – objawy

  • Ból wątroby – nie jest możliwy, ponieważ wątroba nie posiada unerwienia (dlatego nie boli), jednak w przebiegu wielu schorzeń, ulega ona powiększeniu, uciskając tym samym okoliczne struktury – wtedy pojawia się ból, określany (błędnie), jako ból wątroby, na przykład w sytuacji stłuszczenia wątroby – objawy bólowe są związane po prostu z powiększeniem się tego narządu.
  • Swędzenie skóry – wątroba sygnalizuje w ten sposób wiele schorzeń, świąd wskazuje między innymi na: cholestazę (zastój żółci), wirusowe zapalenie wątroby, pierwotną marskość żółciową wątroby…
  • Zmiany na skórze – chora wątroba daje o sobie znać również w postaci tak zwanych plam wątrobowych, kępek żółtych (pierwotna marskość wątroby), pajączków naczyniowych czy rumienia. Objawy chorej wątroby na twarzy występują pod postacią ciemnych przebarwień, w miejscach narażonych na nasłonecznienie (hemochromatoza), pojawiają się nawet na spojówce oka czy śluzówce policzka.
  • Ciemny stolec – choroby wątroby objawiają się w postaci odbarwionych, jasnych stolców lub –wręcz przeciwnie – ciemnych i smolistych, które są objawem niewydolności i marskości wątroby.

O objawach chorej wątroby przeczytasz również na https://wylecz.to/pl/choroby/uklad-pokarmowy/jakie-objawy-wskazuja-ze-watroba-jest-chora-jak-rozpoznac-problemy-z-watroba.html

Przyczyną zaburzeń pracy wątroby może być zatrucie, zakażenie wirusowe lub bakteryjne, pasożyty, a także schorzenia genetyczne lub te o podłożu autoimmunologicznym.


Autoimmunologiczne zapalenie wątroby (AZW, AIH)

Jest to przewlekły stan zapalny (prawdopodobnie o podłożu genetycznym), prowadzący do nieodwracalnych zniszczeń miąższu wątroby. Choroba rozwija się zazwyczaj przez wiele lat w ukryciu. Często przebiega rzutami – z okresami zaostrzeń i remisji objawów.

Objawy AZW

  • Zmęczenie.
  • Bóle o różnym natężeniu, odczuwane z prawej strony ciała.
  • Wzdęcia, nudności.
  • Świąd skóry.
  • Zaburzenia miesiączkowania, nasilenie trądziku, zmiany skórne.
  • Żółtaczka o różnym nasileniu.

Leczenie autoimmunologicznego zapalenia wątroby polega głównie na terapii kortykosteroidami. Rokowanie w przypadku tej choroby jest pomyślne w sytuacji wczesnego postawienia diagnozy. W przypadku późnego zdiagnozowania schorzenia i / lub braku leczenia rozwija się marskość wątroby. W tej sytuacji jedynym rozwiązaniem przedłużającym życie chorego jest przeszczep wątroby.


Genetyczne zaburzenia pracy wątroby

  • Choroba Wilsona – to genetycznie uwarunkowane zaburzenie metabolizmu miedzi w organizmie. Niemal u połowy chorych poważnie zostaje upośledzona czynność wątroby, prowadząc stopniowo do jej zapalenia, a następnie do marskości.
  • Zespół Gilberta – genetyczne zaburzenie metabolizmu bilirubiny w wątrobie. Schorzenie jest niemal bezobjawowe (poza okresową żółtaczką), dlatego diagnozowane najczęściej przypadkowo. Nie ma potrzeby jego leczenia, nie wpływa ono na długość życia.

 

One thought on “Jakie są choroby genetyczne i immunologiczne wątroby?

  1. Bardzo dobry artykuł i często sobie nie zdajemy sprawy że możemy mieć chorobę genetyczną i objawy potrafimy zwalać na przepracowanie. Żadnych objawów nie można bagatelizować ponieważ konsekwencję mogą być dużo bardziej niebezpieczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *