Artykuł zaktualizowany 5 maja 2023
Rehabilitacja stanowi nieodłączny element leczenia. Odgrywa ważną rolę w przypadku chorych w trakcie rekonwalescencji lub po przebytej operacji. W tym wypadku usprawnienie rehabilitacyjne, czyli przywrócenie pacjenta do funkcjonowania w życiu społecznym, wpływa na funkcjonowanie organizmu i stymuluje w nim procesy przywracania zdrowia.
Osoby przewlekle chore, po urazach lub operacjach zwykle doświadczają ogólnego osłabienia oraz ograniczenia ruchomości i aktywności fizycznej. To znów wpływa na przywrócenie normalnego funkcjonowania organizmu. Z tego też względu profesjonalna rehabilitacja jest ważnym elementem leczenia i rekonwalescencji pacjenta.
Dlaczego rehabilitacja jest tak ważna?
Profesjonalna rehabilitacja umożliwia odbudowanie sił i przezwyciężenie niesprawności. Bezruch i brak aktywności fizycznej mają negatywny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne. Osłabieniu może ulec sprawność układu naczyniowo- sercowego. Na przykład dłuższe leżenie upośledza układ mięśniowo- szkieletowy. Pojawiają się zaniki mięśni oraz powstają ograniczenia w ruchomości stawów i przykurcze mięśni. To zaś prowadzi do spowolnienia metabolizmu, odwapnienia kości i sprzyja rozwojowi osteoporozy, szczególnie u starszych osób. Dłuższy bezruch pogarsza trawienie i wchłanianie pokarmów, co przyczynia się do problemów z oddawaniem stolca, a nawet moczu.
U pacjentów, którzy długotrwale są ograniczeni w aktywności fizycznej, rozwijają się choroby na tle psychicznym, takie jak apatia, depresja i ogólne pogorszenie nastroju. Zatem usprawnienie w postaci rehabilitacji zapobiega postępowi powyższych dolegliwości, a także przyśpiesza dochodzenie do zdrowia.
Profesjonalna rehabilitacja – czyli jaka?
Profesjonalna rehabilitacja polega na aktywizowaniu rekonwalescenta w każdym mu potrzebnym kierunku życiowym. Wymaga podejścia indywidualnego do każdego pacjenta, ponieważ każdy z nich potrzebuje innej rehabilitacji, aby wrócić do prawidłowego funkcjonowania. Jeżeli zatem mamy pacjenta leżącego, ważne są odpowiednie pozycje ułożenia. Często takie rehabilitacje już zaczynają się w szpitalu. Pionizacja, czyli wstawanie i nauka siedzenia. Wszystko powinno odbywać się zgodnie z metodyką, tak by było to bezpieczne dla pacjenta i opiekuna.
Istotną sprawą jest uruchamianie kończyn po urazie, protezie np. stawu lub złamaniu. Dobry rehabilitant zaczyna od małych kroczków i stopniowo powiększa zakres ruchu i stosuje narastające obciążenia, aby wzmocnić mięśnie. Oprócz ćwiczeń ważną sprawą jest usamodzielnienie pacjenta. Zatem prowadzi się specjalną terapię w kierunku ćwiczenia czynności przydatnych dla rekonwalescenta w życiu codziennym. Ta część terapii nosi nazwę rekonwalescencji funkcjonalnej i ergoterapii. W tym celu bierze się pod uwagę możliwości pacjenta, jego sposób funkcjonowania, jego potrzeby życiowe oraz zainteresowania. Na podstawie tego ustala się konkretną metodykę terapeutyczną.
Przykładem tego typu rehabilitacji jest nauka chodzenia o kulach, trening wejścia po schodach, samodzielnego ubierania się, czy wstawanie z łóżka. Tego typu ćwiczenia wymagają od rehabilitanta dużej kreatywności i zaangażowania. Często musi zmotywować pacjenta do podjęcia konkretnego działania, co wymaga nie tylko doświadczenia, ale też wiedzy psychologicznej.
Za pomoc merytoryczną przy tworzeniu artykułu dziękuje gabinetowi rehabilitacji w Rzeszowie – https://www.rehab-pro.pl.
Rehabilitacja, głównie ruchowa wymaga często pomocy bliskich.
W takiej sytuacji warto skorzystać z usług odpowiednio przygotowanych firm.