kobieta depresja

Jak objawiają się nieswoiste zapalenia jelit?

Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021


Nieswoiste zapalenia jelit to cała grupa schorzeń. Ich podłożem jest autoimmuologia. Tym, co łączy je wszystkie, są częste i przewlekłe biegunki, ale w zasadzie objawy mogą się różnić. Dowiedz się, jak objawiają się nieswoiste zapalenia jelit.


Uciążliwe nieswoiste zapalenia jelit

Przyczyna powstawania nieswoistych zapaleń jelit nie jest rozpoznana. Wielu badaczy uważa, że problemem jest genetyka, inni, że nieprawidłowe działanie układu odpornościowego. Jeszcze inni są zdania, że przyczyna może leżeć w zachodnim stylu jedzenia, przetworzonej żywności, czy zanieczyszczenia jedzenia chemią.

NZJ najczęściej pojawia się u osób od 20 do 40 roku życia. Wszystkie choroby z tej grupy są bardzo uciążliwe, bardzo często uniemożliwiają realizację planów zawodowych, ponieważ objawy zmuszają do rezygnacji z pracy. Wspólnym objawem wszystkich chorób są bardzo częste biegunki, nierzadko prowadzące do wycieńczenia organizmu. W przebiegu chorób zauważa się remisje i okresy zupełnego wyciszenia objawów, jednak są to schorzenia przewlekłe, na które jeszcze nie znaleziono odpowiedniego lekarstwa. Poza tym objawy mogą być różne.


Czytaj dalej – Choroby weneryczne nadal są powszechne. Przebadaj się


Nieswoiste zapalenia jelit – objawy

Wrzodziejące zapalenie jelit to jedna z trzech chorób wchodzących w skład grupy nieswoistego zapalenia jelit. Jest to choroba jelita grubego, polegająca na powstaniu rozległego, płytkiego stanu zapalnego w śluzówce. Pierwszym objawem jest biegunka, nierzadko z elementami śluzu i krwi. Towarzyszą jej bardzo silne bóle brzucha i nagłe uczucie parcia. Wrzodziejące zapalenie jelit to choroba nie tylko układu pokarmowego. Dotyczy także oczu – może pojawić się zapalenie błony naczyniowej oka i twardówki, bóle stawów, łysienie, zakrzepica i niedokrwistość.

Choroba Leśniowskiego-Crohna może obejmować każdy odcinek przewodu pokarmowego. Stan zapalny może być bardzo rozległy, często prowadzi do owrzodzeń i ropni, czasami także pęknięć i przetok. Przebiegowi choroby towarzyszą bardzo częste bóle brzucha, zazwyczaj dość silne, ale mogą mieć różne nasilenie. Dodatkowo chory często odczuwa nudności, ma wzdęcia i wymiotuje. Oczywiście typowym objawem są biegunki, które zmuszają chorego do odwiedzenia toalety nawet 20 razy na dobę.

Nieokreślone zapalenie okrężnicy to schorzenie diagnozowane w momencie wykluczenia dwóch wcześniejszych chorób. Występuje u około 10% chorych. Objawy mogą być różne, najczęściej problemem są biegunki. Stany zapalne mają różne nasilenie, są umiejscowione w okrężnicy i jelitach.


Czytaj dalej – Stres a układ pokarmowy – sprawdź, do czego może prowadzić!


Diagnostyka nieswoistego zapalenia jelit

Ze względu na trudności w diagnostyce nieswoistego zapalenia jelit, pacjenci bardzo często leczeni są na innego rodzaju schorzenia układu pokarmowego. Chorobę diagnozuje się na podstawie wywiadu, badań krwi a także gastroskopii lub kolonoskopii. Wykonuje się także badanie kału, by wykluczyć bakteryjne biegunki.

Czasami nieswoiste zapalenia jelit mogą przypominać zespół jelita drażliwego, ponieważ część objawów jest spójnych. Warto jednak wiedzieć, że nieswoiste zapalenia jelit obejmują problemy całego organizmu i mają o wiele poważniejszy przebieg. Choroba ma okresy remisji, gdy pacjent może wrócić do względnie normalnego życia. Nawroty zazwyczaj są ostre, prowokuje jest nadmierny stres.


 

Dodaj komentarz