Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021
Obecne tempo życia sprawia, że słowo „stres” odmieniane jest przez wszystkie przypadki. Jego negatywny wpływ nie tylko na nasze samopoczucie, ale też zdrowie potwierdzają liczne badania. I choć każdy z nas doskonale wie, jak bardzo negatywne mogą być jego następstwa, doprawdy trudno całkowicie wyeliminować go ze swojego życia.
Wydarzenia i sytuacje stresowe są bowiem naturalnie w nie wpisane. W trosce o własne zdrowie warto jednak starać się owe skutki zminimalizować. W jaki sposób to zrobić?
Somatyczne skutki stresu – układ pokarmowy
Negatywne następstwa stresu dotyczą różnych sfer funkcjonowania organizmu. Wykazuje się m.in. silny wpływ czynników stresogennych na zaburzenia ze strony układu pokarmowego, w wyniku których może dochodzić do upośledzenia motoryki układu pokarmowego, zaburzeń pracy gruczołów, wyjałowienia błony śluzowej, a także zaburzenia przepływu w drobnych naczyniach (1).
W rezultacie długotrwały stres może być czynnikiem predysponującym do rozwoju poważnych chorób i schorzeń układu pokarmowego, w tym zespołu jelita wrażliwego, choroby wrzodowej oraz wrzodziejącego zapalenia jelita grubego. Stres może przyczyniać się także do zaostrzenia chorób już występujących. Co więcej, w sytuacji stresującej mogą też wystąpić przejściowe objawy somatyczne, które bywają mocno uciążliwe dla pacjenta. Należą do nich m.in.: nudności, bóle brzucha oraz biegunki (2).
Jak radzić sobie ze skutkami stresu? Postaw na ochronę!
W związku z tym, że trudno jest zupełnie wyeliminować stres ze swojego życia, warto nauczyć się walczyć z jego skutkami, zwłaszcza tymi, które mają bezpośredni wpływ na nasze zdrowie.
W minimalizowaniu następstw stresu ze strony układu pokarmowego bardzo pomocne okazują się probiotyki, takie jak np. Trilac, Bactilac, Probiotex, Linex, które dzięki zawartości szczepów tzw. dobrych bakterii uzupełniają mikroflorę jelitową, chroniąc w ten sposób układ pokarmowy. Stosowanie wspomnianych probiotyków (Trilac, Bactilac, Probiotex, Linex) znajduje zastosowanie nie tylko w przypadku minimalizowania skutków działania czynników stresogennych, ale też w każdej innej sytuacji, w której dochodzi do wyjałowienia mikroflory bakteryjnej, np. w czasie antybiotykoterapii.
Preparaty typu Linex, lek Trilac, dzięki pozytywnemu wpływowi na równowagę wewnętrzną organizmu, pozwalają zmniejszyć odczuwane ze strony układu pokarmowego dolegliwości, a tym samym zminimalizować ryzyko rozwoju chorób i schorzeń w jego obrębie.
Probiotyki a wsparcie odbudowy mikroflory jelitowej
Ponadto stosowanie probiotyków w sytuacjach stresujących może w zdecydowany sposób zmniejszyć dyskomfort związany z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, które – w zależności od stopnia nasilenia – mogą znacznie utrudniać codzienne funkcjonowanie. Należą do nich wspomniane wcześniej nudności, bóle brzucha oraz biegunki – jedne z najczęściej występujących następstw somatycznych stresu (1). W przypadku tych ostatnich na szczególną uwagę zasługują też probiotyki, które pomagają zniwelować wyjątkowo uciążliwe objawy. Są to m.in.: Stoperan, Laremid, Smecta oraz Linex lek.
Zastosowanie probiotyków typu Linex czy Bactilac wspomagających odbudowę mikroflory jelitowej po biegunce, okazuje się dobrym rozwiązaniem nie tylko w sytuacjach stresujących, ale także podczas podróży czy też zmiany diety polegającej na wyeliminowaniu dotychczasowo spożywanych produktów lub wzbogaceniu jej o nowe.
Bibliografia:
- Mokrowiecka A. Czy biegunki i ból brzucha mogą być spowodowane stresem? https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/lista/97609,czy-biegunki-i-bol-brzucha-moga-byc-spowodowane-stresem. Data dostępu: 28.01.2019.
- Przybylska – Feluś M. Stres a choroby układu pokarmowego. https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/lista/68171,stres-a-choroby-przewodu-pokarmowego. Data dostępu: 28.01.2019.