antykoncepcja

Antykoncepcja hormonalna i najczęściej związane z nią obawy

Artykuł zaktualizowany 17 grudnia 2021


To zupełnie naturalne, że antykoncepcja hormonalna wywołuje w nas początkowo strach – nie wiemy, z czym mamy do czynienia. Zwykle też raczej odradza nam się korzystanie z hormonów, jeżeli nie jest to absolutnie konieczne – zawsze mają one mniejszy lub większy wpływ na nasz organizm i pojawią się jakiegoś rodzaju skutki uboczne. Tutaj jednak nie do końca tak to wygląda. Obecnie antykoncepcja hormonalna jest już dobierana bezpośrednio do kobiety, która planuje z niej korzystać i tak długo szukamy idealnego środka – aż faktycznie nie występują u nas żadne niepożądane efekty uboczne.


A czego dokładnie panie się boją? Tego, że antykoncepcja hormonalna wywoła u nich tycie lub przyczyni się do pogorszenia stanu ich skóry. Boją się także iż spadnie ich libido, a hormony wywołają dodatkowo wahania nastrojów. Brak chęci na seks i gorsze samopoczucie sprawiają, że nie widzimy sensu w tym, aby faktycznie stosować taką formę antykoncepcji. A najpoważniejszym problemem, którego się obawiamy jest oczywiście zakrzepica.

Przygotowanie się do stosowania antykoncepcji

Wszystkie te obawy są zrozumiałe – faktycznie u niektórych kobiet na pewno pojawi się spadek libido, trądzik lub nawet zakrzepica. Po to jednak robimy wcześniej cały szereg badań, aby temu zapobiec – żaden lekarz nie zapisze nam tabletki bez wcześniejszego wywiadu i skierowania nas na różne testy. A jeżeli dojdzie do takiej sytuacji to musimy szybko znaleźć sobie innego ginekologa. To normalne, że pierwsza ze stosowanych przez nas metod antykoncepcji hormonalnej nie jest do końca dobrze do nas dopasowana – nie jest to tak naprawdę nawet wina lekarza.

Zdarza się, że po prostu nasz organizm nie akceptuje danej formy antykoncepcji i czujemy się dużo gorzej. Czy musimy od razu z tego rezygnować? Nie – w takim momencie szybko zapisujemy się do lekarza i nasza antykoncepcja hormonalna zamieniana jest na inną. Ginekolodzy zwykle uprzedzają nas, że tak może to właśnie wyglądać. Prawidłowo dobrana antykoncepcja nie będzie wywoływała żadnych problemów – co nie zmienia faktu, że i tak warto wtedy regularnie robić badania i dalej kontrolować sytuację.

Nie masz się czego bać

Antykoncepcja hormonalna jest najskuteczniejszą formą ochrony przed zapłodnieniem – metoda termiczna, prezerwatywy czy stosunek przerywany nigdy nie zapewnią nam takiego bezpieczeństwa. To właśnie dlatego warto przynajmniej wziąć to pod uwagę – nawet wtedy, gdy mamy swoje obawy. Porozmawiajmy z zaufanym ginekologiem, zróbmy badania i po prostu obserwujmy swój organizm – on sam podpowie nam, czy wszystko jest w porządku i czy antykoncepcja hormonalna się u nas sprawdza.

Sprawdź bazę leków Receptomat https://receptomat.pl/mapa-lekow

Dodaj komentarz