Artykuł zaktualizowany 31 stycznia 2022
Zepsute zęby negatywnie wpływają na nasze zdrowie i mogą być przyczyną wielu poważnych chorób np. serca, nerek, płuc czy wątroby. Dlatego niezwykle istotna jest ich odpowiednia higiena, która minimalizuje ryzyku wystąpienia próchnicy.
Zepsute zęby a ich wpływ na nasze zdrowie
Zepsute zęby mają ogromny wpływ na nasze zdrowie. Bakterie, które gromadzą się w jamie ustnej, mogą zaatakować organizm i być przyczyną wielu poważnych chorób. Narządy wewnętrzne mogą zostać zakażone odogniskowo, a pierwotnym ogniskiem są chore zęby lub otaczające je tkanki. Zepsute i nieleczone żeby mogą przyczynić się do :
- Choroby zatok – w przypadku zepsutych górnych zębów, bakterie mogą przedostać się do zatok, które znajdują się nad kością szczęki.
- Bóle głowy – jedną z przyczyn bólu głowy może być ognisko zapalne w jamie ustnej.
- Trądzik – trądzik to nie tylko wynik zmian hormonalnych, ale również zepsutych zębów.
Bakterie osłabiają układ immunologiczny, czego skutkiem mogą być liczne choroby. Przyczyniają się również do rozwoju alergii.
Nieleczone zęby źródłem poważnych problemów
Im zęby są bardziej popsute, tym częściej mamy do czynienia ze stanami zapalnymi w jakie ustnej. Dzieje się tak, ponieważ ginie naturalna flora bakteryjna, a bakterie bytujące w jamie ustnej, przedostają się do krwioobiegu. Dodatkowo, namnożone w jamie ustnej bakterie, wpływają na obniżenie ogólnej odporności organizmu. Skutkiem nieleczonych zębów mogą zaatakować najważniejsze narządy:
- nerki – toksyny, które przedostają się z zębów do nerek, mogą uszkodzić narząd, powodując m.in. kłębuszkowe zapalenie.
- serce – kardiolodzy odkryli, że problemy z sercem są wynikiem próchnicy.
- trzustkę – bakterie, które dotrą do trzustki, zaburzają produkcję insuliny i sprzyjają występowaniu cukrzycy. Jeśli osoba już cierpi na cukrzycę, higiena jamy ustnej jest niezwykle ważna.
- żołądek – jeśli bakterie przedostaną się do żołądka, sprzyjają owrzodzeniom.
Jak dbać o zęby, aby nie dopuścić do ich zepsucia?
Nieleczone zęby to źródło wielu problemów. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia próchnicy, warto stosować się do kilku zasad
- Mycie zębów przynajmniej dwa razy dziennie. Dobrze, gdyby były czyszczone częściej, przede wszystkim po głównych posiłkach.
- Regularna wymiana szczoteczki do zębów , która zalecana jest co 3 miesiące. W przypadku szczoteczek elektronicznych, należy wymieniać końcówkę, również co 3 miesiące.
- Stosowanie nitek do zębów, oczyszczających przestrzenie międzyzębowe. To właśnie tam zalega najwięcej resztek pokarmu, które są idealnym miejsce dla rozwijających się bakterii.
- Odpowiedni dobór szczoteczki do zębów,
- usuwanie kamienia nazębnego,
- regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym,
- stosowanie płynów do płukania jamy ustnej,
- odpowiednia higiena i dezynfekcja protez zębowych,
- stosowanie odpowiedniej diety.
Odpowiednia higiena jamy ustnej i regularne wizyty w gabinecie stomatologicznych pozwolą ograniczyć ryzyko występowania próchnicy i rozpocząć jej szybkie leczenie.