Spis treści
Artykuł zaktualizowany 20 grudnia 2021
Według statystyk ponad 20% osób w dorosłym wieku w Polsce cierpi na nietolerancję laktozy. Objawy tego schorzenia mogą być różne. Zobacz, czym dokładnie jest nietolerancja laktozy, jak się objawia i co robić w przypadku, gdy dotyczy ona ciebie.
Czym jest nietolerancja laktozy?
Laktoza to rodzaj cukru, który składa się z glukozy oraz galaktozy. Cukier ten znaleźć można w mleku oraz przetworach mlecznych. Największe stężenie laktozy posiada mleko owcze, jednak to krowie również jest w niego bogate. Kiedy organizm zaczyna cierpieć na nietolerancję laktozy? Kiedy zaczyna w nim brakować enzymu laktazy odpowiedzialnego za trawienie laktozy.
Nietolerancja laktozy jest najczęściej nabyta i wyróżnić można dwa jej rodzaj, pierwotną oraz wtórną. O pierwotnej nietolerancji można mówić, gdy jako dziecko osoba bez problemów mogła spożywać produkty mleczne bez żadnych dolegliwości i problemy z przyswajaniem cukru pojawiają się dopiero w wieku dorosłym. Wtórna nietolerancja jest natomiast wynikiem pewnych chorób.
Jakie produkty bogate są w laktozę?
Laktoza kojarzy się głównie z mlekiem, jednak istnieje cały szereg produktów, które bogate są w ten cukier. Jeśli więc cierpisz na nietolerancję laktozy, powinieneś unikać produktów takich jak jogurty, ser żółty, masło, margaryna, lody czy śmietana. Laktoza znajduje się również w pieczywie, słodyczach, kaszkach zbożowych, gotowych daniach takich jak zupy czy sosy w proszku, konserwach mięsnych.
Warto pamiętać, że również niektóre leki mogą zawierać laktozę. Jeśli więc wskazane jest w twoim przypadku całkowite wykluczenie laktozy, zwracaj uwagę na to, czy przyjmowane przez ciebie leki nie zawierają tego cukru.
Jak objawia się nietolerancja laktozy?
Nietolerancja laktozy objawia się zawsze poprzez układ pokarmowy. Najczęściej zaobserwować można bóle brzucha, biegunkę, wzdęcia, wymioty bądź nudności lub odczucie przelewania w jamie brzusznej. Jeśli więc po spożyciu produktów bogatych w laktozę zaobserwujesz u siebie takie objawy, warto wykonać odpowiednie badania, by dowiedzieć się, czy nie jest to przypadkiem nietolerancja. Co ciekawe objawy po spożyciu laktozy mogą wystąpić nawet po 30 minutach, dlatego też pacjenci często wykluczają tę opcję, nie obserwując zmian od razu po spożyciu.
W jaki sposób można leczyć nietolerancję laktozy?
Nietolerancji laktozy nie można w pełni wyleczyć. Jeśli cierpisz na nabytą nietolerancję, warto samemu obserwować, jak silne masz objawy i po jakich produktach występują. Najczęściej nie ma konieczności wyeliminowania wszystkich produktów z laktozą. Obserwuj więc swój organizm dokładnie. Na rynku istnieją również leki zawierające enzym laktazę, które mogą pomóc i rozwiązać w pewnym stopniu problem.
Nietolerancja laktozy to bardzo częsta dolegliwość, która dotyczy ponad 20% osób dorosłych w Polsce. Objawia się problemami ze strony układu pokarmowego. Najczęściej nietolerancja laktozy jest nabyta i jej leczenie polega na ograniczeniu spożywania produktów bogatych w ten cukier.
Jeżeli chcesz się dowiedzieć, czym się objawia nietolerancja laktozy, to koniecznie musisz przeczytać ten artykuł https://www.gemini.pl/poradnik/zdrowie/nietolerancja-laktozy-czym-sie-objawia/