biale zeby

Neurofeedback u dentysty – na czym polega?

Artykuł zaktualizowany 5 maja 2023


Terapia neurofeedback znalazła swoje miejsce w dziedzinie stomatologii. Wykorzystuje się w niej Puzzlebox Orbit. Ten innowacyjny wynalazek stworzyli amerykanie, a sfinansowali internauci z całego globu. Pozwala na poruszanie przedmiotami siłą własnego umysłu. To wszystko służy nie zabawie, a nauce i pokonywaniu lęku. Jakie zastosowanie ma w stomatologii?


Na czym polega neurofeedback?

Neurofeedback polega na rejestracji i automatycznej analizie elektrycznej czynności mózgu. Terapia ta wykorzystuje badanie EEG, służące do oceny bioelektrycznej aktywności mózgu mierzonej przez elektrody, które mocowane są na głowie pacjenta. Korzysta się z niej również w neurologii i psychiatrii. 

Wykorzystuje on zestaw komputerowy do monitorowania oraz trenowania wytwarzanej przez pracujący mózg czynności bioelektrycznej. Aktywność neuronów sprawia, że ludzki mózg wytwarza fale elektromagnetyczne. Natomiast określone wzorce fal mogą są odczytywane z zapisu EEG i wyrażają stany mentalne i fizjologiczne człowieka np. stan relaksu i spokoju, napięcie, stres itd.

Zalety neurofeedback:

  • Metoda jest bezbolesna i  bezinwazyjna ,
  • Terapia neurofeddback skutecznie koryguje zaburzenia uwagi, pamięci, zachowania,
  • Pozytywnie wpływa na pracę mózgu – może on pracować szybciej i z większą wydajnością

Czym jest Puzzlebox Orbit?

Puzzlebox Orbit to sterowany falami mózgowymi helikopter. Użytkownicy korzystają z zestawu słuchawkowego z elektrodami do pomiaru EEG, podłączony do monitora rejestrującego obraz jego fal mózgowych. Helikopter odrywa się od ziemi w momencie, gdy dostanie informacje, że pacjent uzyskał pełen relaks lub koncentrację. To moment, gdzie pacjent całkowicie wyeliminował stres, który towarzyszył mu podczas wizyty w gabinecie stomatologicznym. 

Puzzlebox Orbit jest wyjątkowy, ponieważ ma otwarty kod źródłowy, schematy sprzętowe, modele 3D i instrukcje krok po kroku, które publikowane są online bezpłatnie. Posiada unikalną konstrukcję, która chroni przed niezamierzonym uderzeniem przedmiotami, takimi jak ściany czy sufity, jednocześnie nadając estetykę

Puzzlebox Orbit w stomatologii

W stomatologii sesja neurofeedbacku z wykorzystaniem Puzzlebox Orbit ma na celu wyeliminować lęk przed zabiegiem dentystycznym. Każdy pacjent ma możliwość skorzystania z sesji z użyciem braincoptera nawet do 60 minut. W tym okresie, pacjent jest w stanie osiągnąć odprężenie i jednocześnie zminimalizować stres przed zabiegiem. Gdy pacjent usiądzie na fotelu stomatologicznym, wciąż jego uwaga skupiona jest na treningu. Wpływa to pozytywnie na pokonanie dentofobii i przełamaniu lęku przed bólem.

W metodzie tej, pacjenci zostają poddani 60 minutowej relaksacji. Otrzymują bezprzewodowe słuchawki z elektrodami pomiarowymi EEG, które połączone są z monitorem i dokładnie rejestrują obraz fal mózgowych. Gdy pacjent skupia się na wyświetlanych, specjalnych grach, automatycznie się rozluźnia i wysyła sygnały do EEG. W następnej kolejności otrzymuje helikopter, a elektrody mierzą fale mózgowe i różnicę fal mózgowych.  Na podstawie danych EEG można zanalizować czy pacjent stał się zrelaksowany.

Dodaj komentarz