biale zeby

Tomografia zęba – czego się spodziewać?

Artykuł zaktualizowany 10 maja 2021


Wybierając się na wizytę u stomatologa zwykle nie jesteśmy z tego powodu zbyt szczęśliwi. Nie można się oczywiście temu dziwić, ponieważ często wiąże się to nie tylko z bólem – ale także z ogromnymi kosztami. Kosztuje leczenie, kosztują badania – za wszystko musimy sporo zapłacić. Nie jest to jednak coś, co możemy przez długie lata kompletnie ignorować – jeśli tak postąpimy to w pewnym momencie będziemy tego bardzo żałować. Nie unikniemy też wcześniej wspomnianych kosztów, ponieważ z upływem czasu problemy będą tylko się pogłębiać i potrzebne będą nam jeszcze poważniejsze zabiegi i procedury. 


Dlatego też tak istotne jest nie tylko chodzenie do stomatologa przez osoby dorosłe – ale także przyzwyczajanie do tego naszych dzieci. Nie pokazujmy im, że my boimy się takich wizyt, bo w ten sposób one przejmą nasze obawy i potem trudno będzie im zmotywować się do leczenia w przyszłości. Bądźmy dla nich przykładem, poszerzajmy swoją wiedzę na temat poprawnego dbania o uzębienie i wykonujmy wszelkie testy, które zleca nam stomatolog. Jednym z takich badań może być tomografia zęba. 

Czym jest tomografia zęba? 

Tomografia zęba nie jest badaniem bardzo drogim, ale nie będzie to na pewno przyjemny wydatek – takie badanie jest jednak konieczne, aby stomatolog mógł dokładnie sprawdzić, co dzieje się z naszymi zębami. Ważną informacją na pewno będzie dla nas także to, że to całkowicie bezpieczna metoda diagnozowania i jedynymi osobami, które muszą z niej zrezygnować są kobiety w ciąży. 

Efektem wykonania takiego badania jest bardzo wyraźne zdjęcie, które ukazuje stan naszych korzeni, nerwów i zębów. Kiedy się to przydaje? Oczywiście podczas planowania leczenia kanałowego oraz umieszczenia implantu. Nie możemy z tego zrezygnować, ponieważ specjalista nie będzie wtedy przygotowany na ewentualne problemy i coś po prostu może pójść nie tak. Pamiętajmy, że chcemy przecież, aby miał on pełen obraz sytuacji – chirurg przecież nigdy nie zdecydowałby się na wykonanie operacji, gdy nie widział wcześniej, co znajduje się w organizmie pacjenta. Stomatolog musi mieć taką samą pewność, iż wie, co robi.  

Czego można dowiedzieć się z pomocą tomografii zęba? 

Dla osoby bez wykształcenia takie zdjęcie może wydawać się bezwartościowe, ale prawdą jest to, iż jest tam bardzo wiele informacji – często także takich, których w ogóle nie planowaliśmy uzyskać. Tomograf zęba może powiedzieć nam na przykład o tym, że mamy zmiany nowotworowe lub torbiele, o których istnieniu nie mieliśmy pojęcia – może nam to przecież nawet uratować życie. Dowiemy się też o ewentualnej próchnicy lub ubytkach. Badanie najlepiej u specjalistów. W Warszawie (na Pradze i Ursynowie) polecamy gabinety XRAY

Dodaj komentarz