mloda kobieta opiekuje sie babcia

Kiedy Twój rodzic potrzebuje opieki…

Artykuł zaktualizowany 1 października 2020


Opieka nad rodzicem to ten moment w życiu, z którym często trudno się zmierzyć. Przyzwyczajenie do tego, że to rodzice są wsparciem dla dzieci trudno jest pogodzić z rzeczywistością, w której niejednokrotnie role te muszą ulec zmianie. Warto jednak stawić czoła temu wyzwaniu. Dobro najbliższych to przecież dobro najważniejsze. Na czym powinna polegać właściwie rozumiana opieka nad rodzicem?


W trosce o dobro tych, których kochasz

Sprawowanie opieki nad bliskimi jest naturalną koleją rzeczy. W większości wypadków ogranicza się wyłącznie do docelowej pomocy w robieniu zakupów, prowadzeniu domu czy sprawach organizacyjnych. Pomocą bywa także zakup lekarstw, ułatwienie dotarcia na wizytę lekarską, a nawet wspólne spędzanie czasu. Zdarza się jednak, że bliscy ze względu na zły stan zdrowia wymagają stałej opieki. Opieka nad rodzicem nigdy nie powinna być przykrym obowiązkiem. Zawsze natomiast powinna zawsze wynikać z miłości i naturalnej troski o tych, których kocha się najbardziej. Aby jednak tak mogło się stać, sprawowanie opieki nad bliskimi powinno być dobrze zorganizowane. Podstawą powinno być ustalenie jej zakresu, dostosowane do potrzeb seniora oraz własnych możliwości. Pogodzenie tych dwóch kwestii, choć nie jest łatwe, stanowi gwarancję realnego niesienia pomocy, które będzie dobre dla obydwu stron.

Opieka nad rodzicem – poznaj sprawdzone rozwiązania

W sprawowaniu opieki nad bliskimi warto korzystać ze sprawdzonych rozwiązań, które ułatwiają to zadanie. Jednym z nich są chłonne środki higieniczne marki Tena, przeznaczone dla osób zmagających się z nietrzymaniem moczu w różnym stopniu zaawansowania objawów. NTM to dolegliwość często spotykana wśród seniorów i niestety postrzegana przez nich jako wstydliwy problem, o którym nie mówi się nawet najbliższym. Tymczasem jej skutki w negatywny sposób oddziałują na jakość życia chorego, w znacznym stopniu ją obniżając. Sprawując opiekę nad starszymi ludźmi, warto mieć ów problem na uwadze. Sposobem na jego rozwiązanie może być szczera rozmowa i zakup odpowiedniego rodzaju produktu przeznaczonego do higieny intymnej. Jego dobór powinien być podyktowany stopniem nasilenia objawów.

W przypadku tzw. kropelkowego nietrzymania moczu wystarczające mogą okazać się chłonne wkładki. Jeżeli natomiast ilość oddawanego poza kontrolą pacjenta moczu jest znaczna, wówczas należy sięgnąć po produkty o zwiększonym poziomie chłonności, takie jak majtki chłonne oraz pieluchy dla dorosłych. Każdy z nich jest równie dyskretny, ale ze względu na swoją specyfikę zapewnia nieco inny zakres bezpieczeństwa przed przeciekaniem. Pieluchy dla dorosłych bardzo dobrze sprawdzają się u osób leżących, które ze względu na podeszły wiek oraz pogarszający się stan zdrowia są przykute do łóżek. Wykonane z oddychających i przyjemnych w dotyku materiałów, zabezpieczają skórę przed wilgocią, zmniejszając w ten sposób ryzyko powstawania podrażnień. Skutecznie niwelują nieprzyjemne zapachy, zapewniając choremu komfort i poprawiając jego samopoczucie.

One thought on “Kiedy Twój rodzic potrzebuje opieki…

  1. Naturalna kolej rzeczy powinna być taka, że jak twoi rodzice opiekowali się tobą to ty musisz później zrobić wszystko co w swojej mocy aby możliwie najbardziej ułatwić im egzystowanie w czasach, które są dla nich mniej przychylne. Grunt to znaleźć jedną przychodnię, w której będzie można załatwić większość spraw, bez zbędnego jeżdżenia po mieście, szczególnie w tych ciężkich czasach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *