spanie

Domowe sposoby na sen – jak szybko zasnąć?

Artykuł zaktualizowany 15 listopada 2021


Sen jest nam niezbędny do naszego prawidłowego funkcjonowania. Dorosła osoba powinna spać 8 godzin, aby się zregenerować i wypocząć. Co prawda są od tego odstępstwa, ponieważ tak naprawdę zależy to od indywidualnych potrzeb naszego organizmu.


Problem z zasypianiem wiąże się często ze stresem, ale też powody mogą być inne. Na przykład tryb życia i pracy. Znam starsze osoby, które lubią siedzieć do wczesnych godzin rannych, po czym śpią 3 godziny i rano wstają.

Natomiast osoby pracujące na zmiany mogą mieć poważne problemy z zasypianiem. Zwykle śpią w dzień, a wieczorem nie mogą się położyć, spać. Zatem jak zadbać o zdrowy sen, który trwa całą noc i nie jest przerywany.

Jak szybko zasnąć wieczorem?

Wygodny materac, świeże i czyste powietrze w sypialni są podstawową zdrowego snu. Dlatego przed snem warto wywietrzyć pomieszczenie. Zimą zaopatrz się w nawilżacz powietrza w sypialni, ponieważ suche powietrze nie sprzyja zaśnięciu. Temperatura w pokoju, w którym śpimy, powinna być w granicach 18- 21 st. C.

Drugim ważnym aspektem w sypialni jest cisza. Jeżeli sąsiedzi za ścianą hałasują lub gwar zza okna nie daje nam spać, to użyjmy stoperów do uszu. Kolejną istotną rzeczą jest światło. Latarnia przy oknie nie daje nam zasnąć ? Wtedy polecam specjalną opaskę z materiału na oczy. Ważne, aby się odciąć całkowicie od świata zewnętrznego.

Jak szybko zasnąć w dzień?

To rada dla tych osób, które nie mogą spać w nocy z różnych przyczyn. Na przykład mają pracę nocną. W tym wypadku pomogą nam zasłony w sypialni lub rolety odcinające nas od światła dziennego. Mózg trzeba nieco oszukać w tym wypadku, dlatego całkowite zaciemnienie jest najlepszym rozwiązaniem. Innym sposobem jest opaska na oczy, która odetnie od promieni słonecznych nasze oczy.

Jeżeli to jest za mało, to funkcjonuje pewna technika oddechowa, która pozwala zasnąć, dzięki wyciszeniu i uspokojeniu naszego układu nerwowego. Powietrze wdychamy przez nos i w myślach liczymy do czterech. Potem wstrzymujemy oddech, licząc do siedmiu, a następnie go wypuszczamy ustami przez osiem sekund. Cykl należy powtórzyć cztery razy.

Jak szybko zasnąć, gdy jesteśmy w stresie?

Problemy w pracy, ciężki egzamin lub daleka podróż mogą na zepsuć dobry i zdrowy sen. Zatem jak szybko zasnąć w takiej sytuacji. W tym wypadku nam pomoże aktywność fizyczna. Wybierzmy jedną z dyscyplin sportowych, którą lubimy np.: nordic walking, bieganie, fitness, jazda na rowerze itp. Najlepsza jest aktywność na świeżym powietrzu, bo dodatkowo dotleniamy organizm i łatwiej nam jest zasnąć.

Należy pamiętać, aby nie wykonywać intensywnego wysiłku fizycznego na co najmniej godzinę przed snem, bo będziemy jeszcze bardziej rozbudzeni. Zatem jeżeli kładziesz się spać o 22, to na godzinny fitness możesz pozwolić sobie najpóźniej o 19 godzinie.

Przed samym snem możemy spróbować jogi lub iść na spacer i dotlenić organizm. Fajną sprawą przed snem jest medytacja, ona bardzo wycisza nas i wtedy łatwiej zasnąć. Takim remedium jest również książka, o ile jest to lekka i przystępna literatura, która odgoni od nas czarne myśli, tak abyśmy zapomnieli o sprawach dnia następnego.

Jeżeli pomimo to nie zasypiamy, to warto zrobić sobie herbatę z dziurawca lub melisy. Taki napar wyciszy i uspokoi nasz umysł i pozwoli szybko zasnąć.

Domowe sposoby na sen

Domowych sposobów na sen jest bardzo wiele. Postaram się wymienić te najciekawsze. Ale najpierw obalę mit, że leżenie w łóżku i liczenie baranów pomaga zasnąć. Absolutnie nie, to tylko katorga dla nas samych. Jeżeli leżysz w łóżku i nie możesz zasnąć przez 30 minut, to wstań i przejdź się do innego pokoju, albo otwórz okno i przewietrz pokój, w którym śpisz.

3 domowe sposoby na sen:

  • Jedzenie twarogu i popijanie ciepłym mlekiem przed snem. Podobno zawsze działa. Trochę mnie zaskoczyła ta metoda, chociaż w USA przed zaśnięciem dzieciom przynosi się ciepłe mleko i ciasteczka do poduszki. Chyba coś w tym jest.
  • Metoda na chillout. Po położeniu się spać odrzucamy wszystkie myśli i wyobrażamy sobie szum morza i śpiew ptaków. To na pewno jest relaksujące. Niemniej często ciężko odrzucić wszystkie myśli, szczególnie w stresie. Może warto mieć magnetofon lub mp3 przy łóżku i włączyć sobie po prostu muzykę relaksacyjną.
  • Dla par polecam aktywność seksualną przed snem. Pozwala się odprężyć i zapomnieć o problemach dnia codziennego.

Dodaj komentarz