palenie papierosow

Negatywne skutki palenia – jakie są?

Artykuł zaktualizowany 15 listopada 2021


Palenie to silny nałóg, bardzo trudno z nim zerwać. Niestety, ma on poważne konsekwencje dla naszego zdrowia. Skutki palenia są różne, między innymi zwiększa się ryzyko zachorowania na wiele chorób. To jednak nie wszystko! Chcesz wiedzieć więcej? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł!


Negatywne skutki palenia tytoniu

Nikotyna i substancje smoliste zawarte w papierosach szkodzą zdrowiu. Mogą się one przyczyniać do rozwoju mnóstwa chorób. Zwiększają one ryzyko pojawienia się nowotworu złośliwego, między innymi płuc, krtani, czy nerek. Co więcej, dym tytoniowy często wywołuje bóle głowy i migreny. Sprzyja zakrzepicy żył, zaburzeniom erekcji, wrzodom, gruźlicy oraz obniżonej płodności. Palacze borykają się z chorobami oddechowymi, jak i sercowo-naczyniowymi. Ponadto, ich cera staje się ziemista, zęby żółkną, a oddech ma charakterystyczny nieprzyjemny zapach.

Palenie w ciąży to ogromne ryzyko dla płodu. Niekiedy pojawia się krwawienie, oderwanie łożyska, tudzież komplikacje w trakcie porodu. Często następuje nagła śmierć łóżeczkowa. W późniejszych etapach rozwoju malucha zdarzają się rozmaite alergie, czy astma oskrzelowa. Mało tego, dziecko ma problemy z zapamiętywaniem, dlatego uczenie się nowych rzeczy staje się trudne. Niekiedy są jeszcze przewlekłe infekcje płuc, tudzież ucha.

Bierne palenie także jest szkodliwe dla ludzkiego organizmu. Do płuc, a następnie do krwiobiegu dostają się groźne substancje, ponad 4 tysiące. Dlaczego są one tak niebezpieczne? Ponieważ znaczącą zwiększają ryzyko nowotworów, chorób serca, jak i wystąpienia astmy, czy innych chorób układu oddechowego. W przypadku kobiet w ciąży może nastąpić poronienie, ewentualnie nienarodzony maluch będzie miał wady wrodzone. Panie w stanie błogosławionym powinny zatem unikać miejsc, w których znajdują się osoby palące.

Kaszel palacza jest suchy, przewlekły i uporczywy. Może być objawem długiego palenia papierosów, a także symptomem choroby. Jakiej? Raka płuc, rozedmy bądź POChP, czyli przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Po diagnozie lekarz zaleci odpowiednie leki oraz rzucenie palenia. W aptece jest wiele środków, także te dostępne bez recepty – Detusan, SmokerStop. Ułatwiają one odkrztuszanie, a także odrywanie się flegmy. Pomocne są domowe inhalacje z olejkiem eukaliptusowym, miętowym oraz nawadnianie organizmu.

Etapy rzucania palenia – jak to zrobić?

Uzależnienie od palenia jest niezwykle popularną chorobą, zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet w różnym wieku. Trudno z nim zerwać. Dlaczego? Ponieważ ten nałóg silnie uzależnia. Rób to stopniowo, a nie nagle – organizm lepiej to zniesie. Zmniejszaj ilość papierosów etapami, czyli codziennie wypalaj mniej.

Po odstawieniu papierosów będzie odczuwalny głód nikotynowy. Może on trwać kilka dni, a nawet tygodni. Wszystko zależy od indywidualnego przypadku. W tym okresie człowiek jest nerwowy, ma stany lękowe, ponadto pojawiają się problemy z koncentracją i ogólny spadek nastroju. Niekiedy wzrasta apetyt, dlatego niektórzy w dość szybkim czasie po odstawieniu papierosów tyją. Wahania ciśnienia, przyspieszone bicie serca, zawroty głowy, zmęczenie, senność – organizm na wiele sposobów będzie domagał się papierosów.

Uprawianie sportów choć na chwilę pomoże zapomnieć o chęci sięgnięcia po papierosa. W ten sposób można również rozładować nagrodzony stres, przecież do organizmu dostaną się pozytywne endorfiny.

Zamiast sięgać po słone i słodkie przekąski zastąp je zdrowymi alternatywami, na przykład surowymi owocami lub warzywami. W ten sposób z pewnością nie przytyjesz, choć nie zapominaj o ruchu na świeżym powietrzu. Długie spacery dotlenią ciało, dzięki temu minie senność i uporczywe zmęczenie.

W ostateczności można poratować się środkami farmakologicznymi dostępnymi bez recepty. Leki na rzucenie palenia są rozmaite, od tabletek, po plastry i gumy. W aptece znajdzie produkty wielu firm, kosztują one mniej więcej 20-100 złotych. Zawsze stosuj je według zaleceń z ulotki! To nie pomaga? Ewentualnie lekarz może przepisać silniejsze specyfiki na receptę, które pozwolą Ci zapomnieć o objawach abstynencji.

Dodaj komentarz