Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021
Za metabolizm alkoholu odpowiada wątroba. Jednym z procesów metabolicznych jest utlenianie, dzięki któremu następuje detoksykacja i usuwanie alkoholu z krwi. Część alkoholu zostaje wydalana z moczem oraz z wydychanym powietrzem. Zanim jednak cały alkohol zostanie zmetabolizowany, dociera do tkanek organizmu.
Jak wygląda proces metabolizowania alkoholu?
Na początku wypity alkohol jest wchłaniany z żołądka i jelit do krwi. W organizmie, a dokładniej w wątrobie działa enzym zwany dehydrogenazą alkoholową, dzięki któremu alkohol przemienia się w aldehyd octowy. Następnie inne enzymy rozkładają go w octan, a ostatecznie do dwutlenku węgla i wody.
Podczas metabolizmu alkoholu w wątrobie, w ciągu godziny może zostać zmetabolizowana tylko część alkoholu. Tempo tego procesu zależy od ilości enzymów oraz od czynników genetycznych. Poziom alkoholu we krwi osiąga szczyt około 30-40 minut od wypicia alkoholu. Trzeba pamiętać, że wchłanianie alkoholu przebiega szybciej niż jego metabolizm. Zatem, aby zapobiec zatruciu alkoholowemu, należy kontrolować ilość wypitego alkoholu. To, co dzieje się z organizmem po wypiciu zbyt dużej ilości alkoholu nazywamy kacem.
Jakie są objawy kaca?
Pierwszym objawem kaca jest wzmożone pragnienie, suchość w ustach. Jest to spowodowane częstym oddawaniem moczu podczas picia alkoholu i utratą elektrolitów. Poza tym pojawia się uczucie słabości, ból i zawroty głowy, nudności, a nawet wymioty.
Czasem występuje także nadwrażliwość na hałas i światło. Czas trwania kaca jest różny i zależy od ilości wypitego alkoholu, ilości spożywanego pokarmu i płci- mężczyźni szybciej metabolizują alkohol.
Co na kaca jest najlepsze?
Najważniejsze jest, aby pić dużo wody w trakcie picia alkoholu oraz następnego dnia. Warto sięgnąć po kiszonki, które zawierają dużo witaminy C. Aby uzupełnić elektrolity zalecane jest picie soków owocowych i warzywnych, szczególnie polecany jest sok pomidorowy. W pomidorach znajduje się potas, którego podczas picia alkoholu tracimy najwięcej. Co na kaca jeszcze może pomóc? Miód, napar z mięty lub rumianku pomoże oczyścić organizm z toksyn.
Jeśli naturalne sposoby zawodzą, co na kaca będzie ostatnią deską ratunku? Można sięgnąć po napoje izotoniczne, które uzupełnią elektrolity oraz po probiotyki, jeśli męczą nudności lub wymioty. Pomóc może także prysznic. Na rynku dostępne są suplementy, które łagodzą objawy kaca. Niektóre zażywa się przed rozpoczęciem picia alkoholu, a inne po wypiciu alkoholu. Warto pamiętać, aby stosować się do zaleceń zawartych w ulotkach.