mezczyzna trenuje

MK-677 a poziom glukozy we krwi – co warto wiedzieć?

Artykuł zaktualizowany 9 października 2023

We współczesnym świecie suplementacji i farmakologii, MK-677, znane również jako Ibutamoren, wzbudza coraz większe zainteresowanie. Jednym z aspektów, który budzi wiele pytań, jest wpływ tego związku na poziom glukozy we krwi. Perspektywa pierwszych odkryć wzbudza żywe dyskusje nie tylko wśród sportowców, ale także wśród osób z zaburzeniami metabolicznymi. Czy słusznie?

Co to jest MK-677?

MK-677, czyli Ibutamoren, działa poprzez naśladowanie działania greliny i związanej z nią stymulacji wydzielania hormonu wzrostu[1]. W przeciwieństwie do tradycyjnych peptydów stymulujących hormon wzrostu — MK-677 jest dostępny w formie doustnej i nie wymaga iniekcji. Działanie Ibutamorenu przypomina oddziaływanie hormonów z grupy GHRP. Z tego też względu uchodzi on za bezpieczniejszy, mniej inwazyjny i przede wszystkim odmienny od sterydów, które są nielegalne w środowisku sportowym. Obecnie klasyfikuje się go jako suplement, który dostać można w profesjonalnych sklepach dla sportowców i kulturystów, tj. sklep wxnlabs.com.

Co wpływa na poziom glukozy we krwi?

Poziom glukozy we krwi jest regulowany przez wiele czynników. Do najważniejszych należą dieta, aktywność fizyczna, stres, choroby oraz leki i suplementy. Insulina i glukagon to dwa główne hormony odpowiedzialne za regulację poziomu glukozy. Insulina obniża poziom glukozy, podczas gdy glukagon go podnosi. Zaburzenia w tym obszarze mogą prowadzić do wielu schorzeń i osobnych jednostek chorobowych, tj. cukrzyca typu 1 i 2. Szacuje się, że pacjentów z taką diagnozą jest w Polsce nawet 3 mln. Kolejny 1 mln nie zdaje sobie sprawy z tych zaburzeń.

Wynik ten jest przerażający, biorąc pod uwagę, że do wykrycia choroby wystarczy jedno badanie laboratoryjne. Glukoza, pobierana z krwi, robiona jest w każdym punkcie (bez skierowania) i kosztuje kilka złotych.

Czy MK-677 wpływa na poziom glukozy?

Badania wykazały, że MK-677 może wpływać na poziom glukozy we krwi. W jednym z badań klinicznych stwierdzono, że stosowanie MK-677 prowadziło do zwiększenia poziomu glukozy na czczo oraz obniżenia wrażliwości na insulinę [2]. Wyniki te sugerują wiec, że MK-677 może pomagać sportowców w utrzymaniu odpowiedniego, wyższego poziomu glukozy podczas wysiłku, zapobiegając hipoglikemii reaktywnej. To właśnie hipoglikemia może być przyczyną zasłabnięć, zawrotów głowy czy spadku siły.

Długoterminowe skutki stosowania MK-677 na poziom glukozy nie są jeszcze w pełni zrozumiałe i wymagają dalszych badań. Pierwsze wnioski są więc polem do dyskusji i pogłębienia badań w tym zakresie. Może się bowiem okazać, że substancja ta będzie solidnym wsparciem wśród sportów wytrzymałościowych.

Bez względu na dalsze odkrycia, MK-677 nie jest zalecany cukrzykom, osobom z insulinoopornością oraz kobietom w ciąży. Jego działanie w zakresie glikemii może bowiem wpłynąć na wyniki oraz skuteczność leczenia farmakologicznego.

Jakie są zalety stosowania MK-677?

Badania nad MK-677 wskazują, że substancja ta:

  • stymulacje wydzielanie hormonu wzrostu,
  • może to przynieść korzyści w zakresie wzrostu masy mięśniowej, zdrowia kości i jakości skóry,
  • poprawia jakości snu,
  • wspiera zdrowie mózgu — tj. funkcje poznawcze i neuroprotekcyjne.

[1] Smith RG, et al. „Peptidomimetic regulation of growth hormone secretion.” Endocrine Reviews. 1993.

[2] Nass R, et al. „Effects of an oral ghrelin mimetic on body composition and clinical outcomes in healthy older adults: a randomized trial.” Ann Intern Med. 2008.

Dodaj komentarz