alergia

Jak działają produkty antyalergiczne?

Artykuł zaktualizowany 31 stycznia 2022


Alergia to jedno z najczęściej występujących aktualnie schorzeń — niestety większa ich cześć ma charakter przewlekły i wymaga systematycznego leczenia nawet do końca życia, co w praktyce oznacza oswojenie się z chorobą i nauka eliminowania z naszego otoczenia tego, na co jesteśmy uczuleni.

Jakie są najbardziej popularne alergeny i jak sobie radzić z uciążliwymi dolegliwościami? Kilka przydatnych informacji poniżej.


Główne alergeny

Z zasady alergenem może być praktycznie każda substancja, która nas otacza, istnieje jednak pewna grupa alergenów, które uczulają szczególnie często, są wśród nich głównie tzw. alergeny wziewne takie jak: pyłki roślin, sierść zwierząt, pleśń, roztocza, wełna oraz pierze.

Kolejną grupę alergenów stanowią alergeny pokarmowe, którymi są najczęściej mleko krowie, białka jajka kurzego, wołowina, a także różnego rodzaju orzechy, owoce cytrusowe oraz czekolada.

Trzecią najczęstszą grupą alergenów są te pochodzące ze środowiska skażonego ludzką działalnością, a także gumy oraz dodatki stosowane do ich produkcji, w tym różnego rodzaju tworzywa sztuczne i lateks. W tej grupie wymienić można również kosmetyki, których składniki są przyczyną alergii nie tylko u kobiet, ale bardzo często także u mężczyzn.


Produkty antyalergiczne — ratunek dla osób z alergią?

Robiąc zakupy, nieważne czy spożywcze, czy jakiekolwiek inne bardzo często można się aktualnie spotkać z określeniem produkty antyalergiczne. Szczególnie duża różnorodność tego typu produktów dotyczy jedzenia. Będąc jednak alergikiem, nie wierzmy wszystkim opisom i zwracajmy szczególną uwagę na jakość tzw. produktów antyalergicznych oraz dokładnie czytajmy ich skład.

Jeżeli chcemy mieć pewność, że dany produkt nie wywoła u nas reakcji alergicznej, tego rodzaju żywność zawsze warto kupować w sklepach specjalizujących się w oferowaniu produktów dla osób zmagających się z alergiami.

Jeżeli chodzi o alergie na kosmetyki, które powiązane są bardzo często z atopowym zapaleniem skóry, sprawa jest dość prosta — odpowiednie produkty antyalergiczne kupujemy najlepiej w aptece. Aktualnie oferta różnorodnych kosmetyków hipoalergicznych jest na tyle szeroka, że każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że regularne stosowanie tego typu kosmetyków skutecznie łagodzi objawy alergii i atopowego zapalenia skóry, przez co codzienne funkcjonowanie staje się o wiele łatwiejsze.

Wychodząc naprzeciw różnorodnym potrzebom alergików, na rynku można już spotkać nie tylko specjalną żywność czy kosmetyki, ale również nowatorskie produkty antyalergiczne do spania.

Jako że roztocza to jeden z głównych alergenów, który bardzo dobrze czuje się w miejscach naszego odpoczynku, a więc w łóżkach, opracowano specjalną pościel, prześcieradła oraz pokrowce na materac, które niwelują ryzyko rozwoju roztoczy i sprawiają, że sen osób cierpiących na alergię staje się zdrowszy i bardziej bezpieczny.

Alergia to z pewnością poważne schorzenie ludzi XXI wieku, jednak dzięki różnego rodzaju produktom antyalergicznym życie takich osób może być o wiele łatwiejsze i przyjemniejsze!

Dodaj komentarz