Spis treści
Artykuł zaktualizowany 31 stycznia 2022
Okazuje się, że tlenoterapia hiperbaryczna to obecnie hit medycyny alternatywnej. Korzyści, jakie przynosi leczenie tlenem, są różnorodne. Tlen działa dobroczynnie na wiele aspektów funkcjonowania naszego organizmu. Sprawdź, kiedy warto wdrożyć tego typu terapię.
Choroby serca
Co ciekawe, tlenoterapia działa dobroczynnie na nasze serce. Nie tylko wspomaga jego pracę, ale również niweluje zaburzenia, które mogą w zakresie jego działania powstawać. Tlen odżywia, uelastycznia naczynia krwionośne, rozrzedza krew, minimalizuje nadciśnienie. Co istotne, osoby, które regularnie korzystają z terapii tlenem, są o wiele mniej narażone na występowania ataku serca oraz miażdżycę.
Choroby neurologiczne
Tlen stymuluje mózg. Usprawnia też metabolizm komórek nerwowych, redukuje obrzęk mózgu, poprawia mikrokrążenie, ożywia komórki układu nerwowego. Co ciekawe, tlenoterapia stosowana może być w celu niwelowania skutków wylewów czy udarów.
Choroby onkologiczne
Leczenie przy wykorzystaniu komory hiperbarycznej sprawdza się w celu minimalizowania niekorzystnych skutków ubocznych terapii chemią czy radioterapii. Tlenoterapia regeneruje uszkodzone tkanki, prowadzi do ich lepszego ukrwienia.
Sam tlen poprawia też odporność organizmu, przez co minimalizuje ryzyko wystąpienia komórek rakowych. Tlenoterapia oczyszcza z toksyn, niweluje stany zapalne w organizmie. Może być skutecznie stosowana jako profilaktyka antyrakowa.
Choroby ortopedyczne
Okazuje się, że tlen wspomaga układ kostny i mięśniowy. Warto zaznaczyć, że leczenie tlenem przydaje się również w ramach leczenia ran – tlen przyśpiesza ten proces. Co ważne, zabiegi w komorze hiperbarycznej przyczyniają się również do pobudzenia produkcji kolagenu. Tlenoterapia zlecana jest także w leczeniu reumatyzmu.
Choroby układu pokarmowego
Tlen niweluje stany zapalne, działa oczyszczająco. Usprawnia metabolizm i trawienie, poprzez zwiększenie przepływu krwi i limfy.
Chirurgia plastyczna i medycyna estetyczna
Tlen w komorze hiperbarycznej działa przeciwbakteryjnie, oczyszcza, przyśpiesza proces gojenia się ran. Dzięki temu zapobiega powstawaniu niekorzystnych skutków ubocznych, takich jak stany zapalne, martwice, zakażenia, niedowłady czy niedokrwienie.
W ramach dermatologii i medycyny estetycznej tlenoterapia przydaje się w celu niwelowania trądziku, leczenia łuszczycy, atopowego zapalenia skóry. Tlen odpowiada za unormowanie produkcji kolagenu i elastyny. Działa odmładzająco, niweluje zmarszczki, zwalcza cellulit, ujędrnia skórę, odżywia ją i oczyszcza.
Zaburzenia autyzmu i ADHD
Udowodniono, że tlen usprawnia pracę mózgu i wpływa korzystnie na unormowanie komórek nerwowych. Dzięki temu dzieci obarczone zaburzeniami z zakresu autyzmu i ADHD są w stanie normalnie funkcjonować w społeczeństwie. Łamią bariery, objawy zaburzeń zostają łagodzone. Aż 80% rodziców zauważyło znaczną poprawę w zachowaniu u dzieci, które realizowały terapię w komorze hiperbarycznej. Zauważmy, że ta musi przebiegać w długim okresie i w regularnych odstępach czasu, by przynieść określone efekty.