plastry

Rodzaje plastrów i ich zastosowanie

Artykuł zaktualizowany 1 grudnia 2022

Plastry stanowią standardowe wyposażenie zarówno domowych apteczek, jak i zasobników w przychodniach, szpitalach i innych placówkach medycznych. Są niezbędne także w miejscach użyteczności publicznej, wchodząc w skład apteczek szkół i przedszkoli, urzędów, instytucji. Wozimy je w samochodzie, zabieramy na wycieczki, przezornie nosimy w torebce i plecaku. Czy jednak zwracamy uwagę na przeznaczenie konkretnego plastra?

Nie każdy opatrunek sprawdzi się równie dobrze na ranie – w zależności od miejsca, głębokości i rodzaju skaleczenia, warto zastosować różnorodne plastry, wyprodukowane specjalnie w celu osuszania, osłaniania i wspomagania gojenia poszczególnych rodzajów ran.

Plastry na różne uszkodzenia

Skaleczenie to innymi słowy odsłonięcie tkanki, która w normalnych warunkach chroniona jest przez skórę przed działaniem czynników zewnętrznych. Jeśli do tego dojdzie, podstawową sprawą jest osłonienie wrażliwego miejsca – aby nie ulegało ono dalszym uszkodzeniom i nie było wystawione na ataki szkodliwych drobnoustrojów. W tym celu stosuje się plastry na rany – działają one jak druga skóra, do momentu dostatecznego wygojenia się skaleczonego miejsca.

Jeśli rana jest zbyt poważna na zwykły plaster ale jeszcze nie zachodzi potrzeba interwencji chirurgicznej, lub interwencja taka jest w danym momencie niemożliwa (np. w trakcie wyprawy w góry), warto zastosować plaster do zamykania ran, działający podobnie jak szwy – ściągająco i zamykająco.

Szczególnym rodzajem uszkodzeń ciała są oparzenia. Polegają one na zniszczeniu skóry na pewnej głębokości, określanej przy pomocy czterostopniowej skali – od zbyt mocnej opalenizny po całkowitą martwicę tkanki. Mogą one powstawać nie tylko na skutek kontaktu ze słońcem, ogniem czy gorącą wodą lub przedmiotami, ale także w konsekwencji wystawienia na pewne środki chemiczne, powodujące szczególnie trudny do leczenia rodzaj oparzeń. W tym przypadku opatrunek, poza zabezpieczaniem miejsca, musi pełnić dodatkowo rolę chłodzącą. Po to właśnie powstały plastry na oparzenia, odpowiednie do stosowania w przypadku oparzeń I i II stopnia. Przylegają one szczelnie do rany, tworząc swego rodzaju poduszkę, pod którą wytwarza się mikroklimat optymalny dla zagojenia tego typu rany – a więc sterylny, ale nie za suchy – pewien poziom wilgotności jest niezbędny dla prawidłowego zagojenia się oparzenia.

Równie trudno o prawidłowe zabezpieczenie odleżyn – tego rodzaju rany powstają najczęściej u osób, których poruszanie się jest mocno ograniczone, co zmusza je do wielogodzinnego pozostawania w tej samej pozycji. Uciskane tkanki ulegają uszkodzeniu i degeneracji, powodując powstawanie bardzo bolesnych i trudno gojących się ran. Plastry na odleżyny mają właściwości absorpcyjne, aby wchłaniać wysięk z rany. Pokryte są warstwą nanosrebra, są zatem aseptyczne. Dostępne są w wielu rozmiarach, aby ulżyć również pacjentom z rozległymi odleżynami.

Plastry z opatrunkiem i na szpuli

Bezpośrednio na ranę stosowane są plastry z opatrunkiem. Warstwa przylegająca do ciała musi być szczególnie delikatna, aby nie powodować dodatkowego bólu i dyskomfortu. Zarówno wielkość, jak i rodzaj opatrunku, powinny być dopasowane do rodzaju rany – część skaleczeń wymaga osuszenia, inne z kolei szybciej się goją w umiarkowanie wilgotnym środowisku. Plastry z opatrunkiem należy odpowiednio często zmieniać, aby nie  spowodować efektu zakażenia.

Do wykonywania opatrunków z bandaży czy gazy stosuje się natomiast przylepiec na rolce. Ze względu na brak miękkiej wyściółki, nie może on być stosowany bezpośrednio na ranę, służy natomiast do wzmocnienia i przytrzymania na miejscu opatrunku właściwego. Może być używany w sytuacji kryzysowej, gdy nie mamy pod ręką odpowiedniego plastra i tamujemy krwawienie innymi dostępnymi materiałami – np. fragmentami ubrań.

Wybór odpowiedniego opatrunku ma ogromne znaczenie – umożliwia szybsze gojenie rany i wpływa na poczucie komfortu pacjenta. Plastry o różnorodnym przeznaczeniu znaleźć można w hurtowni medycznej Mercat: https://mercant.pl/przylepce-na-szpulce,c66,pl.html, oferującej wyłącznie sprawdzone i skuteczne wyroby, posiadające wszelkie niezbędne certyfikaty i atesty bezpieczeństwa, ułatwiające powrót do zdrowia i pełnej sprawności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *