dziecko z inhalatorem

Jakie są różnice między inhalacją a nebulizacją?

Artykuł zaktualizowany 2 listopada 2021


Czym różni się inhalacja od nebulizacji? Te dwa słowa oznaczają zbliżone do siebie metody leczenia. Jak je od siebie odróżnić i kiedy je stosować? Musisz to wiedzieć, nim rozpoczniesz tego typu kuracje. Choć w wielu źródłach obydwa słowa są używane zamiennie, konieczne jest zrozumienie różnic pomiędzy nimi.


Dowiedz się, czym jest inhalacja

Inhalacja to ogólne określenie na różnorodne zabiegi, które polegają na wprowadzeniu do dróg oddechowych leków, soli fizjologicznej czy pary wodnej. Warto wiedzieć, że można w ten sposób określać także domowe metody polegające np. na pochyleniu się nad parującą wodą i wdychaniu jej, często wraz z dodatkowymi olejkami eterycznymi bądź innymi dodatkami. Często jest wykorzystywana przy chorobach, takich jak przeziębienie, grypa, czy genetyczna mukowiscydoza.

Nebulizacja to konkretny rodzaj inhalacji

Nebulizacja jest również inhalacją, jednak nie każda inhalacja, jest nebulizacją. To po prostu pewien jej rodzaj. Polega ona na podaniu leku, który ma postać aerozolu. Nebulizacja może być wykonywana zarówno po to, aby pomóc uniknąć zachorowania na konkretne choroby, jak i w leczeniu niektórych problemów. Najczęściej jest przeprowadzana u pacjentów, którzy cierpią na astmę, zapalenie oskrzeli, czy różne przewlekłe choroby płuc. Czemu ta metoda jest lepsza, od podania leków w zwyczajny sposób? Dzięki temu lek od razu trafia tam, gdzie powinien, zamiast dodatkowo obciążać inne układy pacjenta.

Potrzebujesz specjalistycznego sprzętu do nebulizacji

Jeśli chcesz przeprowadzić domową inhalację, wystarczy, że weźmiesz miskę z ciepłą wodą, do której dodasz np. lecznicze zioła, oraz ręcznik, dzięki któremu łatwiej będzie ci wdychać wydzielającą się parę. Z nebulizacją nie jest już tak łatwo. Aby poprawnie ją wykonać, będziesz musiał kupić specjalny sprzęt. Nazywa się on nebulizator i zwykle występuje w zestawach z profesjonalnymi inhalatorami. Koszt takowego to ok. 60-80 zł. Pomaga on przekształcić lek w aerozol, jednak może robić to na różne sposoby, np. ultradźwiękami lub sprzężonym powietrzem.

Kiedy możesz stosować nebulizację?

Nebulizację warto stosować przede wszystkim wtedy, gdy takie są zalecenia twojego lekarza. Jeśli jednak np. pracujesz wśród pyłu i chcesz wspomóc swoje drogi oddechowe, spytaj go, czy również możesz wprowadzić ten zabieg w swoje codzienne życie. Nie obciąża on organizmu i jest jedną z bezpieczniejszych metod leczenia. Pamiętaj jednak, aby stosować do niej tylko te leki, które są przeznaczone konkretnie do takich zabiegów. W innym przypadku możesz wyrządzić sobie poważną krzywdę!

Dbaj o swoje drogi oddechowe każdego dnia

Płuca są niezwykle ważnym organem. W końcu bez tlenu nie będziesz w stanie przeżyć nawet kilkunastu minut! Z tego powodu dbaj o swoje drogi oddechowe na co dzień. Korzystaj z inhalacji, ale również zrezygnuj z palenia papierosów i staraj się o to, by przebywać w czystym otoczeniu. Możesz np. kupić oczyszczacz powietrza do swojego domu. Inhalacje różnego rodzaju powinny być jedynie czymś, co wspomaga dodatkowo twoje zdrowie.

Jeżeli szukasz więcej informacji to znajdziesz je w artykule: https://www.aptekagemini.pl/poradnik/zdrowie/inhalacja-a-nebulizacja-czym-sie-roznia/

Dodaj komentarz