jakie są rodzaje materacy

Jakie są rodzaje materacy i jaki najlepiej wybrać?

Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021


Ortopedzi zachęcają do indywidualnego dopasowywania materacy. Wysoka jakość snu, braku bólu pleców i komfort są kwestiami zależnymi nie tylko od naszych preferencji, ale również potrzeb ciała. Przy wyborze materaca powinniśmy wziąć pod uwagę naszą wagę, wzrost i budowę. Dziś przyjrzymy się najpopularniejszym rodzajom materacy i sprawdzimy, dla kogo będą one najlepsze.


Czy warto wybrać materac z pamięcią kształtu?

Materac z pamięcią kształtu w miarę użytkowania dostosowuje się do naszych sennych rytuałów i ułożenia ciała. Może być to zarówno plus, jak i minus. Dzięki takiej właściwości jak pamięć kształtu materac będzie wygodny tylko dla nas, jednak jeśli po jakimś czasie nasze preferencje senne zmienią się, najprawdopodobniej zmuszeni będziemy do jego wymiany.

Dopasowanie do kształtu ciała sprawia, że zredukowane zostaje napięcie w punktach podporu, co jest szczególnie cenne dla osób cierpiących na dolegliwości bólowe pleców. Pianka absorbuje ruch, dzięki czemu nawet jeśli śpisz z drugą osobą, nie odczujesz ruchu, przekręcania i wiercenia.

Niestety materace z pamięcią kształtu są również bardzo wrażliwe na temperaturę, która również dostosowuje się do naszej własnej. Może to powodować, że w nocy będzie nam zwyczajnie za gorąco, co znacznie utrudni spokojny sen. Niektóre materace z pamięcią kształtu mogą wydzielać nieprzyjemny chemiczny zapach. Warto na to uważać.

Materac z pamięcią kształtu przeznaczony jest dla osób cierpiących na chroniczne bóle, zmęczenie mięśni, a także takich, które są dość wymagające w kwestii dopasowania miękkości materacu.


Ten artykuł może Ciebie zainteresować – Kilka sposobów na dobry sen


Materace lateksowe – czy warto?

Lateksowe materace wykonane z syntetycznego lub naturalnego materiału i są znane z tego, że oferują stabilność i dużą sprężystość. Doskonale wspierają nasze ciało, ale jednocześnie oferują komfort taki, jaki możemy się spodziewać po materacach z pianki z pamięcią kształtu.

Lateks nie sprawdzi się jednak dla osób, które nie lubią stabilności na łóżku. Będą jednak doskonałe dla wszystkich, którzy cierpią na chroniczne bóle pleców, gdyż gwarantują wyjątkowe połączenie pomiędzy wsparciem i stabilnością.


Czym są materace powietrzne?

Nie chodzi jednak o te, które znane były z wybuchania w pokojach hotelowych jeszcze kilka lat temu. Wysokiej jakości materace powietrzne działają na podobnej zasadzie jak materace sprężynowe, jednak zamiast sprężyn w komorach znajduje się powietrze. Na wierzchu materacy powietrznych znajduje się dodatkowo również pianka.

Materace powietrzne sprawdzą się doskonale dla par, które mają diametralnie różne potrzeby w kwestii dopasowania materaca. Twardość w różnych częściach materaca może być dopasowywana indywidualnie, co jest najlepszym rozwiązaniem w takich właśnie sytuacjach.

Przy zakupie materaca powietrznego nie warto oszczędzać. Pamiętajmy, żeby nie kupować takiego, który posiada wyłącznie jedną komorę powietrzną. Jeśli będzie ich wiele ryzyko bólu pleców, czy pęknięcia będzie minimalne.

Opisane w naszym artykule materace to zaledwie ułamek tych, jaki dostępne są na rynku. Pamiętaj, że aby dopasować najlepszy dla siebie najlepiej po prostu go przetestuj! Bierz poduszkę i ruszaj do sklepu.


 

Dodaj komentarz