minimalistyczna sypialnia

Minimalistyczna sypialnia – jak ją stworzyć w swoim domu?

Artykuł zaktualizowany 2 listopada 2021


Gdy mówimy o nowoczesnym wystroju wnętrz, zazwyczaj chodzi nam o modny od dłuższego czasu elegancki minimalizm, który nadaje wnętrzom niezwykle schludnego charakteru. Wiele osób uważa, że właśnie tak urządzone wnętrza są najbardziej odprężające i z tego powodu bardzo pociągającą opcją może być urządzenie sypialni w tym stylu. Nie chodzi tutaj o nadmierny ascetyzm, a raczej o dobór zaledwie kilku elementów wysokiej jakości, które będą się ze sobą doskonale komponowały i stworzą sprzyjające wyciszeniu wrażenie przestronności.

Spokój psychiczny jest utrzymać w takim pomieszczeniu tym łatwiej, że jest bardzo proste w czyszczeniu i porządkowaniu. Osobom, które są zainteresowane urządzeniem sypialni w tym stylu polecamy zapoznanie się z poradami zawartymi w tym artykule.


Podstawy minimalistycznej estetyki w sypialni

Jeśli chodzi o estetykę, styl minimalistyczny to przede wszystkim chłodne, jasne barwy. Oznacza to nie tylko pomalowanie ścian na biały czy szary kolor, ale i dobór produktów wykonanych z materiałów takich jak stal. metal oraz szkło, które charakteryzują się błyszczącą powierzchnią nadającą wnętrzu przestronny wygląd.

Z drugiej strony jednak sypialnia, która jest pomieszczeniem bardzo ważnym dla naszego codziennego samopoczucia, nie powinna sprawiać nadmiernie sterylnego wrażenia. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, by umieścić kilka dodatków w bardziej ciepłych barwach, choć oczywiście sam koncept minimalistycznego wnętrza dyktuje stosowanie ich w oszczędny sposób.


Funkcjonalne meble sypialniane i schludne pomieszczenie

Jeśli chodzi o meble, które są niezbędne nawet w minimalistycznej sypialni, oprócz łóżka wymienić należy:

  • szafę – najlepiej jak najbardziej pojemną, by można było umieścić w niej jak największą ilość rzeczy, unikając zagracenia pomieszczenia. Najlepiej jest ustawić ją w rogu sypialni, by nie zwracała na siebie nadmiernie uwagi.

  • nocnych szafek – absolutnie niezbędnych dla wygody codziennego życia; na pewno nie mogą obyć się bez nich osoby, które cenią sobie nocną lub poranną lekturę w łóżku

Oszczędzając na całej gamie mebli, które często ustawia się w sypialniach można zainwestować w naprawdę wysokiej jakości łóżko. Z jednej strony powinno ono wpasowywać się w ogólną wizualną koncepcję pomieszczenia, z drugiej zaś być oczywiście bardzo wygodne. Istotny jest przy tym dobór wygodnego materaca np. sprężynowego typu multipocket lub termoelastycznego. Niezwykle przyjemne łóżko sprawi, że poczujemy się jeszcze bardziej odprężeni.

Należy pamiętać o tym, by nie zniwelować efektów osiągniętych poprzez zastosowanie minimalistycznego stylu w sypialni trzeba zwracać uwagę na to, by nie dopuścić do zagracenia pomieszczenia. Najłatwiej osiągnąć to trzymając się zasady, że sypialnia służy przede wszystkim do spania i z tego powodu nie zabierać do niej np. jedzenia. Eksperci potwierdzają zresztą, że jednoznaczne skojarzenie sypialni ze snem sprawia, że o wiele łatwiej jest w niej zasnąć.


Uroki minimalizmu w sypialni

Zastosowanie minimalistycznego stylu w aranżacji mieszkania pozwala na wzięcie jakże niezbędnego oddechu w świecie, w którym ciągle jesteśmy bombardowani silnymi bodźcami. Nie trzeba więc chyba długo nikogo przekonywać, że osiągnięcie takiego efektu w sypialni jest bardzo pożądane. Nie jest to bardzo trudne zadanie – wystarczy do niego odrobina wyczucia.


 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *