Jak wybrać drukarkę

Drukarka laserowa czy atramentowa – jaka będzie najlepsza do domu?

Artykuł zaktualizowany 29 sierpnia 2019


Domowa drukarka to nie jest coś, co każdy musi posiadać. Wiele zależy tu między innymi od częstotliwości korzystania z takich urządzeń, a więc od indywidualnych potrzeb konsumenta. Dla jednych osób będzie ona przydatna z powodu druku dużej ilości dokumentów, dla innych bardziej ekonomicznym wariantem będzie sporadyczne udanie się do punktu ksero, by skorzystać za niewielką cenę z podobnej usługi.

Nie zmienia to jednak faktu, że posiadanie takiego urządzenia to na co dzień spore ułatwienie – zwłaszcza dla osób, które chcą przenosić na papier swoje przepisy kulinarne, czy też twórczość literacką. Jak jednak dokonać wyboru spośród setek modeli dostępnych na rynku? Czym powinien się charakteryzować odpowiedni sprzęt drukujący do prywatnego wykorzystania?


Model laserowy, czy drukarka atramentowa?

Nim konsument zagłębi się w dokładną specyfikację konkretnych drukarek, zmuszony jest dokonać wyboru pomiędzy dwoma najpopularniejszymi rodzajami tego sprzętu – urządzeniami atramentowymi i laserowymi. Na szczęście nie jest to zbyt skomplikowana decyzja, gdyż wiele zależy tu od tego, do czego dany użytkownik ma zamiar wykorzystywać nabytą drukarkę. Z jednej strony mamy przeważającą liczbę tekstu (np. dokumentów) z drugiej grafikę i zdjęcia. W pierwszym przypadku najlepsze wyniki i największą oszczędność zaobserwujemy wybierając model laserowy. Co się zaś tyczy fotografii i innych obrazków to wybór powinien paść raczej na technologię atramentową.

Innym kryterium może tu być średnia częstotliwość drukowania – drukarki atramentowe lubią sporadyczną pracę (trzeba tylko uważać by nie zasechł w nich tusz), natomiast laserowe dobrze spisują się w szybkich i bardziej masowych nakładach, czyli np. kilkanaście stron każdego dnia.


Kolorowa czy czarno-biała?

Paleta barw w przypadku drukarek również jest bardzo istotna. Zwykle kupując tego typu sprzęt możemy więc wybrać, czy zamierzamy drukować jedynie czarno-białe strony, czy też interesuje nas wykonywanie kolorowych wydruków. Wszystko zależy więc od tego, jak dużej wielofunkcyjność oczekuje konsument. Jeśli nie jest on zainteresowany drukiem zdjęć to wariant monochromatyczny powinien sprostać jego oczekiwaniom i potrzebom.

Popularniejsze są jednak kolorowe urządzenia wykorzystujące technologię atramentową, zwłaszcza, że domowe użycie zakłada bardzo często również wykonywanie i drukowanie skanów, a do tego niejednokrotnie przydaje się bogatsza paleta barw niż czerń tekstu kontrastująca z bielą kartki papieru.


Ten artykuł Ciebie zainteresuje – Drukarnia cyfrowa i jej możliwości


Drukarka wielofunkcyjna czy najprostszy model?

Głównym czynnikiem, który decyduje o tym, czy w domu konsumenta znajdzie się najprostszy model drukarki, czy też urządzenie wielofunkcyjne, jest kwestia finansowa. Jeśli jednak stan konta bankowego nie wszczyna alarmu na myśl o większym obciążeniu, to warto rozważyć obie opcje. Po raz kolejny będzie nam tu potrzebna szczera odpowiedź na pytanie o ilość i częstotliwość drukowania. Do tego warto dodać informację związaną z poziomem funkcjonalności, jaki zamierzamy uzyskać poprzez taki zakup.

Jeśli tym co chcemy dzięki takiej drukarce załatwić jest potrzeba drukowania CV i podań, a sporadycznie wypracowań dziecka do szkoły, to najprostszy sprzęt będzie w sam raz. Wielofunkcyjność to natomiast opcja dla osób, które oprócz wydruku czarno-białego oczekują również, że urządzenie będzie posiadać w sobie skaner, ksero, możliwość nadania faksu czy też wydruku na papierze fotograficznym.


Na koniec warto zwrócić uwagę na…

Jeśli decyzja już niemal zapadła lub pojawiło się wahanie pomiędzy kilkoma wybranymi modelami drukarki, która miałaby służyć do użytku prywatnego, to warto zwrócić uwagę na następujące elementy ich specyfikacji, aby ułatwić sobie osiągnięcie satysfakcji z zakupów:
– drukowanie bezprzewodowe dzięki połączeniu z tą samą siecią Wi-Fi (kiedy dodatkowe „kable” mogły by utrudnić ustawienie i korzystanie z drukarki),
– wydajność tuszu lub tonera oraz koszt wydruku jednej strony,
– cennik tuszy, tonerów, kartridży oraz innych materiałów eksploatacyjnych (jeśli suma ta jest do zaakceptowania można udać się do sklepu lub zamówić drukarkę przez Internet).


Wiedza sklepu internetowego Tuszmarkt.pl okazała się pomocna podczas tworzenia tego artykułu

One thought on “Drukarka laserowa czy atramentowa – jaka będzie najlepsza do domu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *