Google Pay - czym jest i jak dziala

Google Pay – czym jest i jak działa?

Artykuł zaktualizowany 29 stycznia 2021


Płatności mobilne rewolucjonizują rynek za sprawą coraz to nowszych rozwiązań technologicznych. Karty płatnicze i konta bankowe to wciąż najczęściej stosowane metody transakcji bezgotówkowych. Rosnącą popularnością cieszy się Google Pay. Aplikacja umożliwia zintegrowanie kilku kart w jednym miejscu – na smartfonie. Na czym to polega i czy jest bezpieczne?


Google Pay – działanie

Z Google Pay korzystać mogą użytkownicy urządzeń z systemem operacyjnym Android. Jest to metoda płacenia komórką, która w Polsce pojawiła się 16 listopada 2016 roku. Za pomocą usługi można:

  • robić zakupy w aplikacjach i na stronach internetowych,
  • płacić zbliżeniowo telefonem,
  • automatycznie wypełniać formularze w Google chrome,
  • kupować produkty i usługi Google,
  • wypłacać pieniądze z bankomatów.

Google Pay wykorzystuje technologię tokenizacji. Jest aplikacją mobilną, do której podpina się cyfrowe kopie kart płatniczych, z których pobierane są środki na finalizację transakcji. Aby korzystać z usługi, należy posiadać smartfon z anteną NFC. Płatności dokonuje się zbliżeniowo telefonem. Na urządzeniu wyposażonym w NFC należy skonfigurować aplikację Google Pay oraz dodać kartę płatniczą obsługującą technologię zbliżeniową. W trakcie płacenia nie trzeba włączać żadnego programu. Metoda łączy się za pomocą radiowej komunikacji bliskiego zasięgu. Za pomocą Google Pay nie jest niestety możliwy przelew online.

Czy Google Pay jest bezpieczne?

Google Pay wykorzystuje technologię HCE, która pozwala na szybkie, zbliżeniowe płatności telefonem. Realizacja płatności możliwa dzięki bezpiecznemu elementowi karty, który autoryzuje i szyfruje transakcje na serwerach banku. Znajdują się w nim zakodowane informacje poufne oraz klucze kryptograficzne. Takie rozwiązania uniemożliwiają przechwycenie danych przez oszustów. Nie jest również możliwe dokonanie autoryzacji sfałszowanych transakcji. W celu zwiększenia bezpieczeństwa, płatności mobilne wykorzystujące Google Pay poddaje się tokenizacji, która zamienia numery kart w ciągi cyfr. Tokeny nadawane są przez bank w momencie dodania karty płatniczej do aplikacji. Prawdziwy numer karty nie jest dla sprzedawców widoczny. Użytkownicy mogą dodatkowo zadbać o bezpieczeństwo, ustawiając niskie limity płatności na karcie, wyłączając antenę NFC, kiedy nie jest używana, czy usuwać z urządzenia dane potrzebne do przeprowadzenia transakcji. Sama technologia płatności jest bezpieczna. Jednak niewłaściwe użytkowanie może prowadzić do nadużyć i oszustw. Szczególnie ważne jest, aby urządzenie z podpiętą kartą nie trafiło w niepowołane ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *