czym jest druk cyfrowy

Drukarnia cyfrowa i jej możliwości

Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021


Choć niewielkie drukarki atramentowe, cyfrowe, czy nawet tzw. „kombajny” już na dobre zagościły w naszych domach i są obecne niemal w każdym z nich, bywa, że ich możliwości nie są nas wystarczające i nasze potrzeby zaspokoić może jedynie drukarnia, a najlepiej drukarnia cyfrowa.


Jak działają drukarnie cyfrowe?

To właśnie takie drukarnie oferują szeroki zakres usług poligraficznych, umożliwiają powielenie materiałów w prawie każdej ilości egzemplarzy, sformatowanie ich według naszych wytycznych, ale też z pomocą świetnie przeszkolonych, kompetentnych pracowników. Zapewniają ogromny wybór papieru, ich faktur, odcieni itd. Powielane zdjęcia mogą być lśniące, matowe… Decyzja zależy od nas.

W drukarni takiej wydrukujemy m.in. kalendarze, kalendarzyki, wizytówki, teczki, dyplomy, naklejki, karty menu, zaproszenia, koperty, broszury, rożnego rodzaju foldery, ulotki. A także karty pocztowe, plakaty itd. Zarówno w wielkich, jak i skromnych rozmiarach. Nie będzie również problemu, jeśli zechcemy wydrukować koszulki.


Ten artykuł Ciebie zainteresuje – Czym są litery przestrzenne?


Druk wielkoformatowy na zamówienie

Mówiąc o druku wielkoformatowym mamy na myśli np. banery, drukowane na różnych materiałach. Często na wodoodpornej folii, gdyż tego rodzaju druki często wiszą w trudnych warunkach, przestrzeniach, narażonych na szkodliwe czynniki pogodowe. Za wielkoformatowe druki uważa się także fototapety – samoprzylepne takie, które umieszczamy na płaszczyźnie (ścianie, meblu) za pomocą specjalistycznego kleju. Te pierwsze często zawierają dodatek lateksu, są odporne na uszkodzenia, elastyczne. I, tak jak większość druków, mogą być matowe, lśniące, pół-lśniące.

Ceny druków wielkoformatowych są zazwyczaj wysokie, lecz nie należy się przerażać, gdyż zarówno w tym, jak i w innych przypadkach, wiele drukarni oferuje ulgi i promocje. Np.dla stałych klientów czy w przypadku, gdy zamówienie jest jest duże, hurtowe.

W standardzie większość drukarni cyfrowych jest także ksero, które także daje wiele możliwości – a jest znacznie tańsze, niże inne rodzaje druku. Dzisiejsze maszyny kserujące również są w stanie powielać na różnego rodzaju materiałach, w różnej jakości, ilości, kolorach. Ksero szczególnie przydaje się uczniom czy studentom, którzy często musza powielić jakiś artykuł czy książkę. Oczywiście nie są przypisane tylko im.


Niedrogie ksero

Ceny druków ksero są bardzo zróżnicowane. Można jednak powiedzieć, że ceny zaczynają się już od 0,10 zł za stronę A 4. W przypadku wielu drukarniani, im większy jest nakład wydruku, tym cena tanieje.

Druk czarno-biały jest zawsze znacznie tańszy, od kolorowego. Niezależnie od tego, czy jest to druk ksero – czy innego rodzaju. Prace dyplomowe, doktorskie, zeszyty, kupony, opracowania, instrukcje – to tylko cześć tego co możemy powielić za pomocą ksero. Dodatkowo zazwyczaj jest możliwość tzw. zbindowania dokumentu czyli połączenia stron i oprawienia go w okładkę.

Mogłoby się wydawać, że skoro drukarnie cyfrowe zajmują się powielaniem w dużych nakładach, druk taki to zlecenie, na którego wynik będziemy czekać bardzo długo. Nic bardziej mylnego – może nie dostaniemy naszych egzemplarzy od razu, „od ręki”, lecz z pewnością nie będziemy czekać na niego tygodniami.


 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *