czym są litery przestrzenne

Czym są i jak robi się litery przestrzenne 3D?

Artykuł zaktualizowany 29 sierpnia 2019


We współczesnym świecie zewsząd uderzają nas reklamy, banery czy szyldy. Towarzyszą nam nieustannie i stale zachęcają do korzystania ze swojej oferty, przez co stopniowo się na nie uodparniamy. Z punktu widzenia przedsiębiorcy, który chce zdobyć nowych klientów, zadanie staje się coraz bardziej utrudnione i wymaga większego wysiłku. Jak sobie z tym poradzić i skutecznie zbudować rozpoznawalność firmy?


Musimy się wyróżnić i pokazać z dobrej strony. Sprawić, że nazwa naszego przedsiębiorstwa czy produktu dotrze do odbiorcy razem z odpowiednimi doznaniami estetycznymi i nie będzie kolejnym elementem w gąszczu zlewających się ze sobą reklam. W takim wypadku doskonale sprawdzą się litery przestrzenne 3D.


Ten artykuł Ciebie zainteresuje – Drukarnia cyfrowa i jej możliwości


Czym są litery przestrzenne 3D?

Litery przestrzenne to napisy najczęściej wykonane jako trójwymiarowe bryły lub pojedyncze znaki. Zwykle umieszczane są w dobrze widocznych miejscach na zewnątrz: na elewacjach budynków, nad drzwiami czy na dachu, chociaż mogą być użyte także w pomieszczeniach. Mają na celu głównie wyeksponowanie logotypu i innych elementów graficznych służących jako identyfikacja wizualna marki.

Do ich produkcji używa się takich materiałów, jak styrodur, dibond, płyty PCV czy szkło akrylowe. Za pomocą odpowiedniego sprzętu literom przestrzennym możemy nadać dowolny kształt i rozmiar, dlatego jest to doskonałe pole do popisu w kwestii wyróżnienia się z otoczenia i sposobu na personalizację.


Bądź widoczny z daleka

Litery przestrzenne zapewniają bardzo dobrą widoczność z dużych odległości. Klient poszukujący siedziby firmy od razu będzie miał pewność, że zmierza w odpowiednim kierunku. Ponadto nawet przypadkowo przechadzające się obok osoby nie unikną zwrócenia uwagi na taki szyld, zwłaszcza, jeśli będzie on stworzony w charakterystyczny i przyciągający wzrok sposób.

Pomoże to zbudować rozpoznawalność marki – odbiorcy podświadomie zapamiętają nazwę oraz kształt, układ i kolory naszego napisu. W przyszłości, gdy być może staną się potencjalnymi klientami, przypomną sobie o tym i postanowią skorzystać właśnie z naszej oferty.


Gra świateł

Gdy nadejdzie noc wszystko zostaje skryte w mroku. Jednak możemy temu zaradzić, jeśli wykorzystamy światło. Litery przestrzenne 3D mogą zostać z łatwością podświetlone. Dzięki temu tuż po zachodzie słońca otrzymują one nowe życie. Stają się doskonale widoczne z daleka, a detale, na które nie zwracano uwagi za dnia, za pomocą odpowiedniego oświetlenia mogą zostać atrakcyjnie wyeksponowane w nocy.

Ciekawy pomysł, kompozycja i odpowiednio dobrane kolory mogą stworzyć szyld, który na długo zapadnie w pamięci odbiorców i przyczyni się do kreowania pozytywnego wizerunku firmy. W świecie reklamy niektóre podświetlane logo stały się już kultowe, są stałym punktem miast, a niektórzy używają ich nawet jako punktów orientacyjnych.


Źródło zdjęcia: Foto

Dodaj komentarz