Artykuł zaktualizowany 4 września 2019
Smartfon, tablet, laptop, telewizor, bankomat… Wiele nowoczesnych sprzętów jest wyposażonych w ekrany dotykowe. Do obsługi wystarczy jedynie palec, albo specjalne 'piórko”. Jak działa wyświetlacz dotykowy? Jaką ma budowę? Sprawdź!
Urządzenia z ekranem dotykowym
Pierwsze ekrany dotykowe zadebiutowały w latach 70-tych. Choć swój obecny wygląd zawdzięczają późniejszym wynalazkom i licznym próbom, które nie zawsze przynosiły oczekiwane rezultaty.
Co chwilę na rynku pojawiają się kolejne rozwiązania technologiczne, które znacząco podnoszą jakość korzystania z urządzeń wyposażonych w wyświetlacz dotykowy. Do wyboru mamy aż kilkanaście rozmaitych innowacyjnych metod. Wszystkie mają zalety, jak i wady. Jedno jest pewne, panel dotykowy zupełnie odmienił świat. Dziś mało kto potrafi sobie wyobrazić funkcjonowanie bez tego intuicyjnego rozwiązania, które znacząco ułatwia obsługę wielu sprzętów.
Budowa ekranu dotykowego
Kluczem do odkrycia, jak działa ekran dotykowy jest poznanie jego budowy. Obsługa telefonu, czy komputera za pomocą palca wymaga nowoczesnych rozwiązań. Ekran oporowy jest zbudowany z dwóch rozdzielnych warstw folii, oczywiście całkowicie przezroczystej. Na wewnętrznych powierzchniach każdej z nich znajdziemy warstwy rezystancyjne, czyli paski. One są wykonane z transparentnego materiału ITO (Indium Tin Oxide), który jest przewodnikiem. To tani patent przynoszący zadowalające efekty.
Cały czas firmy udoskonalają budowę ekranu dotykowego, między innymi o detektory podczerwieni. Dzięki temu znacząco wzrasta odporność na wpływ czynników środowiska. Technologia Infrared (promieniowania podczerwonego) ma na samych brzegach wyświetlacza umieszczone diody LED, na przeciwko natomiast znajdują się półprzewodnikowe detektory podczerwieni. Co ważne, w tym przypadku ekran „roboczy” powstaje z czystego szkła.
Kolejnym modelem jest wyświetlacz również stworzony z czystego szkła, ale ma on na brzegach przetworniki, które odbierają i emitują ultradźwięki za pomocą generatorów. Ekran SAW (SurfaceAcousticWave) cechuje niezwykła precyzja oraz wysoka rozdzielczość. Choć to rozwiązanie technologiczne jest rzadko stosowane ze względu na wysoki koszt produkcji.
Ekran dotykowy może działać też na impuls akustyczny. Tutaj na samych brzegach wyświetlacza znajdziemy przetworniki piezo-elektryczne w ilości czterech sztuk. Dzięki nim fale akustyczne przetwarzane są na sygnał cyfrowy.
Za to technologia DispersiveSignal Technology rozprasza sygnał, w ten sposób że czujniki piezo-elektryczne połączone z kontrolerem mierzą energię oscylacyjną wibracji spowodowanej dotykiem.
Technologia obrazowania optycznego, czyli Optical Imaging działa, dzięki kamerom, które obserwują ruch palca, ewentualnie urządzenia pomocniczego, takiego jak na przykład rysik. Jak? Sprzęt wykrywa cień, jest bardzo dokładny. Tutaj też mamy zastosowaną podczerwień. Multi-touch daje nam szansę na obsługę urządzenia jednocześnie aż kilkoma palcami.
Wiele urządzeń z ekranem dotykowym posiada technologię tensometryczną (StrainGauge). Co skrywa ta tajemnicza nazwa? Wyświetlacz, który zamocowano sprężyście na naciągniętym szablonie. Często wykorzystuje się ten system przy produkcji dotykowych bankomatów.
Jak działa ekran dotykowy?
W zasadzie do obsługi urządzenia z ekranem dotykowym wystarczy tylko palec, albo specjalny sprzęt, na przykład rysik. Dlaczego? Ponieważ wyświetlacz wyposażony jest w sensor, który wykrywa dotyk. Bywa, że wystarczy przesunąć po ekranie palcem, aby odkryć kolejne funkcję lub subtelnie uderzyć w ikonkę. Czujniki są bardziej lub mniej precyzyjne w zależności od użytej technologii.
Jak działa ekran dotykowy? To zależy w dużej mierze od jego budowy i zastosowanych rozwiązań. Niektóre sprzęty posiadają kontroler dotyku. Dzięki temu automatycznie urządzenie wykrywa kontakt palca lub rysika. Inne namierzają tylko cień, bywa że sam nacisk (ekran oporowy), tudzież delikatne muśnięcie. Dlatego czas reakcji bywa różny, tak samo jak dokładność.