metaloplastyka

Metaloplastyka – co to jest i na czym polega?

Artykuł zaktualizowany 6 października 2021


Metaloplastyka jest jedną z dziedzin sztuki użytkowej. Dzięki niej unikalny charakter zyskuje architektura, wnętrza oraz rękodzieło. Obróbka metalu w praktyce jest zajęciem żmudnym, ale efekty finalne jak najbardziej wynagradzają skomplikowane prace projektowe i konstrukcyjne. W tej chwili na wielu uczelniach wyższych, związanych ze sztuką, funkcjonuje kierunek metaloplastyka, ciesząc się przy tym ogromnym powodzeniem. Jakie możliwości daje zajmowanie się metaloplastyką na poważnie?


Metaloplastyka – kto może się nią zająć?

Dziedzina ta zdecydowanie zdobywa serca ludzi o kreatywnym myśleniu przestrzennym. Z metalu wykonać dziś można właściwie wszystko. Do dzieł metaloplastycznych zaliczyć możemy przede wszystkim:

  • elementy architektoniczne – balustrady, poręcze, ogrodzenia
  • ozdoby w postaci pomysłowo zaprojektowanej biżuterii
  • przedmioty codziennego użytku, które muszą być wykonane z metalu, aby w pełni zadowalały nas swoją funkcjonalnością – sztućce, naczynia, elementy garderoby

Zajmowanie się profesjonalnie metaloplastyką wymaga sporej wiedzy na temat metali oraz technik ich przetwarzania, łączenia i obrabiania. Wydaje się, że to zajęcie bardziej popularne wśród mężczyzn, niż wśród kobiet, ale statystyki i obserwacje pokazują, że coraz więcej dziewczyn decyduje się zdawać właśnie na ten kierunek akademicki. Obróbka metalu wymaga stosowania odpowiednich narzędzi i maszyn, które na pierwszy rzut oka wydają się dla dziewczyn zbyt ciężkie, trudne w obsłudze. Radzą sobie jednak znakomicie. Nadanie określonego kształtu czy stworzenie unikalnego wzoru na powierzchni blachy wymaga działań przy zastosowaniu wysokich parametrów temperatury. Dlatego w czasie pracy w pracowni metaloplastycznej trzeba dbać o właściwą odzież ochronną oraz ochronę głowy.

Metaloplastyka – dzięki niej zmienia się nasze otoczenie

Zakres dziedzin, na jakie ma wpływ metaloplastyka, jest bardzo szeroki. Wystarczy przyjrzeć się w Internecie choćby sklepom internetowym, oferującym wysokiej jakości ogrodzenia z różnych stopów metali. Zachwycają one nie tylko surowcami wykonawczymi, ale przede wszystkim unikalnym dizajnem. Dziś nie ma problemu, by zamówić u wykwalifikowanego metaloplastyka zestaw ogrodzeniowy oparty na projekcie, którego nie spotkamy nigdzie indziej.

Zwolennicy nieco mniejszych form metaloplastycznych decydują się na wykonywanie drobniejszych przedmiotów użytkowych, np. biżuterii w postaci pierścieni, gadżetów w postaci noży stylizowanych na formy popularne np. w średniowieczu. Metaloplastycy w swojej pracy często odwołują się do technicznych rozwiązań popularnych co najmniej kilka wieków temu. Z usług metaloplastyków często korzystają różne bractwa rycerskie, np. w sytuacjach, gdy trzeba przygotować oprawę rekonstrukcji ważnych bitew z okazji ważnych rocznic.

Metaloplastyka – ile można zarobić?

Osoby zajmujące się metaloplastyką uprawiają tzw. “zawód wolny”, więc ich zarobki zależą w dużej mierze od indywidualnego cennika oraz stopnia rozwinięcia bazy klientów. Każda produkcja metalowa charakteryzuje się innym stopniem zaangażowania pracy i stopnia skomplikowania. Stawka w pracy nie jest godzinowa, chyba, że metaloplastyk zatrudniony jest na etacie. A jak wiadomo – tam zarabia się tylko do określonego progu. Dlatego większość metaloplastyków woli pracować w oparciu o własną działalność gospodarczą.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Tarmet.net.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *