Artykuł zaktualizowany 3 marca 2023
Do pewnego czasu własne kino w domu było zarezerwowane dla osób bogatych. Takie pomieszczenia znajdowały się głównie w dużych, luksusowych posiadłościach. Czasy się zmieniają i aktualnie coraz więcej osób może pozwolić sobie na własne kino w domu.
Urządzenie domowej sali kinowej jednak musi być poprzedzone wieloma czynnościami. Jeżeli chcesz poznać tajniki zorganizowania sali kinowej w domu, przeczytaj ten poradnik!
Wybór pomieszczenia do urządzenia kina domowego
Zdecydowanie od tego powinniśmy zacząć zorganizowanie własnej sali kinowej. Otóż istnieją dwie możliwości. Pierwsza, czyli urządzenia sali kinowej np. w salonie, druga, czyli wyodrębnienie oddzielnego pomieszczenia, które przerobimy na salę kinową. Oczywiście wszystko uwarunkowane jest od możliwości, jakie posiadamy w domu, jak również od sytuacji finansowej, bo nie ukrywając, urządzenie oddzielnej sali kinowej będzie zdecydowanie droższe, lecz efektywniejsze.
Sala kinowa – oglądanie filmów w salonie
Zajmiemy się tą możliwością jako pierwszą, gdyż jest prostsza i tańsza. Wiele osób zapewne ogląda filmy, właśnie korzystając z salonu. Można zastanowić się zatem nad jego udoskonaleniem, aby takowe oglądanie było przyjemniejsze.
Możemy zacząć od prostych rzeczy, czyli np. zamontowana żaluzji, czy zasłon, które skutecznie potrafią odciąć nas od świata zewnętrznego, co jest ważnym elementem podczas oglądania filmów i dodatkowo wprowadza nastrój. Kolejnym elementem, jest zastanowienie się nad prawidłowym rozłożeniem głośników (jeżeli takowe posiadamy). Umiejscowienie głośników w odpowiednich miejscach pokoju zdecydowanie poprawi akustykę dźwięku. Jeżeli korzystamy jedynie ze wbudowanych głośników telewizora, można zastanowić się nad zakupem głośników zestawu systemów kina domowego.
Krokiem nieco dalszym będzie wymiana odbiornika na nowszy, większy o lepszej technologii obrazu, np. OLED. Warto wiedzieć, że dobór wielkości telewizora powinien być uwarunkowany wielkością danego pomieszczenia, lecz przyjmuje się, że aktualne minimum to 42 cale.
Kanapa, jest bardzo ważną kwestią. Możemy zdecydować się na jej wymianę. Możemy również postawić na wygodne fotele, które z pewnością pozwolą obejrzeć film w komforcie. Niestety odnośnie wygłuszenia pomieszczenia wiele nie zdziałamy, gdyż salon jest użytkowany na co dzień, przez wiele osób i nie zawsze można w nim wprowadzić znaczące zmiany.
Osobny pokój do oglądania filmów
W tym przypadku mamy już szerokie pole manewru. Kino domowe, które będzie urządzone w osobnym pomieszczeniu można przygotować naprawdę profesjonalnie. Przede wszystkim kino domowe, które wykonane zostanie w indywidualnym pomieszczeniu, będzie miało wiele plusów. Musi to być jednak poprzedzone odpowiednim procesem przygotowania. Przeczytasz o nim poniżej.
Jeżeli istnieje taka możliwość, podczas projektu, lub budowy domu można od razu zaaranżować jakieś pomieszczenie na salę kinową. Takim projektem może zająć się architekt, oraz dekorator wnętrz. Koniecznością musi być także obecność specjalisty od instalacji multimedialnych i sprzętu.
Stawiając na taki sposób stworzenia kina domowego, możemy mieć pewność, że efekt będzie oszałamiający i będziemy z niego zadowoleni. Lecz co w przypadku, kiedy dom już stoi i chcemy przeznaczyć jedno z pomieszczeń do przerobienia na salę kinową? Na to również jest rozwiązanie.
Odnośnie przeznaczenia pomieszczenia na kino domowe, warto wziąć pod uwagę kilka kwestii. Okazuje się, że nawet kształt pokoju ma znaczący wpływ na optymalne parametry akustyczne, które będą panowały we wnętrzu. Dla przykładu mało korzystny jest pokój o kształcie prostopadłościanu. Pamiętajmy też, że np. małe pomieszczenia nie spełnią zupełnie podstawowych wymogów związanych z jakością dźwięku.
Sugerując się opiniami specjalistów, można przyjąć, że optymalne pomieszczenie, które może zostać przeznaczone na kino domowe, powinno mieć minimum 20 metrów kwadratowych. Idealne osobne pomieszczenie na kino domowe powinno mieć około 38 metrów kwadratowych. Warto też pamiętać, aby nie przeznaczać zbyt niskich pomieszczeń na opisane cele.
Kwestie dźwięku są niezwykle ważne podczas organizacji własnego kina domowego. Ciężko może być samemu zaradzić tej kwestii w sposób prawidłowy i taki, aby cały spektakl odbył się bez konieczności manewrowania dźwiękiem za pomocą pilota. Dobrze jest skorzystać z pomocy akustyka, lub chociaż posłuchać jego porad. Otóż jednymi z dwóch podstawowych elementów jest dźwiękoizolacyjność, lub izolacyjność akustyczna jak kto woli.
Chodzi o to, że wyżej opisany parametr odpowiada za stopień oddzielenia pokoju od rozmaitych dźwięków, często hałasów pochodzących z zewnątrz. Niechciane dźwięki często przechodzą przez sufit i ściany.
Idealna izolacyjność ścian powinna wynosić w granicach 60-65 decybeli. Można też postawić na wybór drzwi dźwiękoszczelnych, których izolacyjność powinna wynosić około 40-42 decybele.
Dźwiękochłonność równie ważna przy projektowaniu kina domowego
Jest to równie ważny parametr, co dźwiękoizolacyjność. Otóż dźwiękochłonność odpowiada za pochłanianie dźwięku wytworzonego wewnątrz sali kinowej. Czyli np. przez wentylator, klimatyzator, i inne urządzenia.
Parametr ten określa w jakim stopniu sufit, czy ściany mogą pochłaniać dźwięk, który został powyżej opisany. Warto wiedzieć, że im wyższy wskaźnik dźwiękochłonności, tym pochłanianie dźwięku będzie lepsze.
Ściany
Zastanawiasz się jak doprowadzić do dobrej dźwiękochłonności w pomieszczeniu? Otóż w tym celu można zastosować specjalne panele akustyczne, czy binarne. Artykuły tego typu można kupić w większości sklepów budowlanych.
Można także zastosować klasyczne płyty gipsowo-kartonowe, które umieszcza się na stelażach metalowych. Przestrzeń pomiędzy ścianą, a płytami należy wypełnić materiałem izolacyjnym. Świetnie sprawdzi się wełna mineralna, szczególnie ta o podwyższonej gęstości.
Jeszcze innym rozwiązaniem jest zastosowanie płyt korkowych. Przykleja się je do ścian za pomocą specjalistycznego kleju. Płyty takie mają grubość około 1 centymetra, oraz należy pamiętać, że podczas ich wyboru, warto kierować się jak najwyższym współczynnikiem alfa. Wskazuje on stopień pochłaniania dźwięków.
Sufit
Nie wolno lekceważyć zabezpieczenia sufitu, gdyż jest to równie ważne co zabezpieczenie ścian. Najlepiej w przypadku kina domowego sprawdzają się sufity podwieszane. Potrafią stanowić powierzchnię tłumiąca, oraz posiadają dobre właściwości dźwiękochłonne, ponadto eliminują zniekształcenia dźwięków.
Wykorzystanie sufitu podwieszonego wiąże się również z możliwością zamontowania ciekawego oświetlenia wewnętrznego.
Jeżeli zastanawiasz się jak wykonać sufit podwieszany w kinie domowym, przydać się mogą płyty gipsowo-kartonowe, lub specjalne płyty warstwowe perforowane.
Podłoga
Jest to ostatnia kwestia odnośnie dźwiękochłonności pomieszczenia. Otóż najlepszą możliwością izolacji pomieszczenia poprzez podłogę, będzie zastosowanie podłogi pływającej. Podłoga ta powinna być na bazie wełny mineralnej, a także betonowego podkładu, izolacji przeciwwilgociowej z wykorzystaniem folii paroprzepuszczalnej. Jeżeli nie chcemy wykorzystywać paneli, można zdecydować się na wykorzystanie wykładziny PVC.
Multimedia
Jeżeli kwestię akustyki dźwięku mamy za sobą, czas przejść do multimediów. Poruszając kwestię multimediów, należy wiedzieć, że będziemy musieli spojrzeć w kierunku ekranu, amplitunera, projektora, oraz głośników. Ponadto, można wyposażyć takie pomieszczenie w dekoder satelitarny, odtwarzacz sieciowy, czy odtwarzacze Blu-ray i inne podobne urządzenia.
Ekran i projektor
Podobnie jak wspominaliśmy wcześniej, minimalnym rozwiązaniem będzie ekran o przekątnej 42 cali. Im większy ekran, tym lepiej, gdyż filmy lepiej ogląda się na dużym ekranie i nie męczy się wzrok, aniżeli wtedy, kiedy ogląda się je na małym. Idealnie jeżeli ekran miałby około 100 cali, lecz niekiedy kwestie finansowe mogą okazać się duże w przypadku takiego ekranu. Pomimo wszystko najlepiej jest stawiać na ekrany jak największe. Na szczęście, aktualnie do wyboru mamy naprawdę mnóstwo sprzętu w dobrych cenach, oraz parametrach. Warto dodać, że format 16:9 jest obowiązkiem.
Stawiając na telewizor, nie będzie problemu, lecz niektórzy mogą postawić na ekrany płócienne. W takim przypadku warto mieć na uwadze, że wymagane będą napinacze, które będą odpowiedzialne za to, że płótno nie będzie ulegało falowaniu. Takie ekrany płócienne, są proste do schowania z uwagi na to, że mogą się zwijać, np. w podwieszany sufit.
Jeszcze kilka słów na temat telewizorów. Musi być panoramiczny i mieć jak największą rozdzielczość.
Odnośnie projektorów, sprawa jest prosta i najlepiej wybrać taki, który polecany jest na rynku i przez specjalistów.
Amplituner
Jest to urządzenie, które nazywa się wielokanałowym wzmacniaczem, oraz procesorem dźwięku przestrzennego. Amplituner również odpowiada za zarządzanie bassem, poprawia ogólną jakość dźwięku, oraz redukuje szumy.
Urządzenia te mogą również współpracować z urządzeniami zewnętrznymi, np. Ipodami.
Kupując amplituner, weźmy pod uwagę liczbę kanałów, gdyż od tego zależy ilość głośników, jaką będzie można podłączyć do danego sprzętu. Równie ważnym parametrem jest moc wyjściowa, która powinna wynosić na jeden kanał od 100 do 150 W.
Zwróćmy także uwagę na interfejsy, w które amplituner będzie wyposażony. Najnowsze urządzenia powinny mieć HDMI, czy przesył obrazu 3D i nie tylko.
Ostatnią kwestią są przewody, w jakie będzie wyposażony omawiany sprzęt. Otóż najlepiej postawić na przewody z miedzi i oznaczeniu 6N. Istnieje możliwość doboru przewodów wykonanych ze srebra lub złota, lecz koszty wtedy znacznie wzrosną.
Głośniki
Odpowiednie głośniki, są bardzo ważnym elementem kina domowego. Jeżeli nasze kino domowe znajduje się w dość małym pomieszczeniu, warto rozważyć wybór zestawu 5.1. Taki zestaw charakteryzują głośniki przednie (lewy i prawy), dialogowy głośnik centralny, głośnik efektowy (lewy i prawy), które powinno umieścić się z tyłu. W zestawie znajduje się również subwoofer.
Jeżeli chcemy duże pomieszczenie wyposażyć w głośniki, należy spojrzeć w kierunku zestawów wyposażonych w dwa subwoofery, a także dwa głośniki centralne, lub głośniki efektowe.
Odnośnie rozmieszczenia, warto wiedzieć, że ukryć głośniki można w specjalnych obudowach, lub niszach, które wykonane są w ścianach.
Ponadto nagłośnienie należy rozmieścić w taki sposób, aby głowa osoby przebywającej w pomieszczeniu i głośniki tworzyły trójkąt równoramienny, lub równoboczny. Warto także wiedzieć, że odległość głośników od osoby, powinna być o około 10% większa względem odległości pomiędzy kolumnami.
Głośniki wysokotonowe, należy umieszczać na wysokości uszu.
Pozostałe kwestie multimedialne
W tym przypadku panuje już dowolność, lecz najlepiej stawiać na sprzęt dobrej jakości. Warto wziąć pod uwagę również to, że nowoczesne systemy multimedialne, będzie można zestawić ze SmartDom, czyli systemem domu inteligentnego, co dla wielu osób może być ogromną zaletą.
Oświetlenie
Podobnie jak w przypadku kina domowego w salonie, warto postarać się o to, aby światło dzienne nie przeszkadzało podczas seansów. Można ponownie postawić na ciemne zasłony, lub rolety.
Świetnym rozwiązaniem będzie zastosowanie dyskretnego oświetlenia, np. we wcześniej wspomnianym suficie podwieszanym. Można też pomyśleć o zainstalowaniu oświetlenia z taśmy LED, lecz w takim miejscu, aby światło emitowane przez diody nie rozpraszało.
Kolorystyka pomieszczenia będzie pozytywnie wpływać na seanse, jeżeli będzie utrzymana w ciemnych barwach. Dobrze też, aby farba, którą pokryte są ściany, była w matowym odcieniu.
Dodatki
Przechodzimy do kwestii kanapy, lub foteli. Należy wybrać taki zestaw, aby film oglądało się wygodnie i nie męczyło nas to. Dobrze, aby meble były obite miękkimi materiałami, co przełoży się na dodatkowe wygłuszenie pomieszczenia. Dobrym rozwiązaniem będzie także wybór puchatego dywanu.
Meble, które wybieramy, mogą mieć specjalne podstawki na podłokietnikach w postaci uchwytów na napoje itp. Jeżeli meble nie mają takich gadżetów, można dokupić je osobno, lub postawić na klasyczny stolik. Warto wiedzieć, że w pokoju kinowym należy zrezygnować ze wszystkich rzeczy, które mogą odbijać dźwięk, np. z lustra, mebli ze szklanymi wstawkami, itp.
Sprawdź jak stworzyć kino w domu
Podsumowanie
Jak widać przygotowanie kina domowego może mieć charakter bardziej zaawansowany lub mniej. Jeżeli nas stać i mamy takie możliwości, warto przygotować osobny, profesjonalny pokój kinowy, gdzie będzie zestaw głośników o wysokiej jakości dźwięku, dobrej jakości sprzęt audio w postaci amplitunera, a także telewizor, czy ekran itp. Wszystko poprzedzone będzie zapewne wysokimi kosztami, lecz efekt końcowy może być oszałamiający.
Prostszą kwestią jest postawienie na zaadaptowanie np. salonu na salę kinową. Zdecydowanie wyjdzie ekonomiczniej, lecz mniej efektownie.
Każde rozwiązanie będzie jednak lepsze, aniżeli klasycznie oglądanie filmów w podstawowych warunkach, jakie znamy.