Jak_dbac_o_komputer_zeby_sluzyl_nam_przez_wiele_lat

Jak dbać o komputer, żeby służył nam przez wiele lat?

Artykuł zaktualizowany 6 listopada 2020


Obecnie trudno jest wyobrazić sobie dzień, w którego trakcie nie korzystamy z komputera lub laptopa. Codziennie wykorzystujemy ich szerokie możliwości. Spędzamy długie godziny pracując, ucząc się lub studiując, ale także oglądamy na nich filmy czy czytamy interesujące nas artykuły. Wykorzystujemy je także robiąc zakupy czy szukając opinii na temat poszczególnych przedsiębiorstw. Są to więc urządzenia, które uznajemy niemal za konieczne i zdecydowanie ułatwiają nam wszystkim codzienne życie.

Jednak tak intensywne użytkowanie sprzyja wszelkiego rodzaju usterkom, wręcz nie sposób jest ich uniknąć. Tym bardziej, jeżeli nie wiemy jak poprawnie o nie dbać. Dzisiaj dowiesz się jak przeciwdziałać awariom, ale także co zrobić, jeżeli ona się przytrafi i kiedy nie warto działać na własną rękę.


Przeciwdziałanie najskuteczniejszą metodą

Niestety nie wystarczy jedynie kupić dobry komputer, żeby móc się nim długo cieszyć. Żeby służył on rzeczywiście długo, trzeba regularnie i odpowiednio dbać o jego stan. Przede wszystkim, żeby zapobiegać usterkom należy na bieżąco monitorować działanie urządzenia oraz nie ignorować wszelkich przesłanek ich zaistnienia. Zazwyczaj awarie są wynikiem nieprawidłowego użytkowania. Co zatem należy do dobrych praktyk? Przede wszystkim przeciwdziałanie osadzaniu się kurzu i innych zanieczyszczeń zarówno na jego powierzchni, jak i wewnątrz. Często i delikatnie należy przecierać obudowę, a ekran warto czyścić chusteczką okularową.

Wyczyszczenia środka komputera może wydawać się nieco bardziej skomplikowane. Warto dlatego zaopatrzyć się w powietrze w sprayu, pędzelek, a co najmniej suchą ściereczkę. Na skutek osadzania się zanieczyszczeń wewnątrz jest zagrożenie, że komputer będzie się przegrzewać, a w przypadku pojawienia się wilgoci może nawet dojść do zwarcia. Warto dbać o odpowiednią wentylację, ponieważ tylko wtedy komputer będzie działał szybko oraz cicho.

Należy także zadbać o posiadanie aktualnego programu antywirusowego. Nawet jeżeli wiąże się to z pewnym wydatkiem. Oprócz tego należy odpowiednio często skanować dysk. Zagwarantuje to odpowiednią ochronę przed złośliwym oprogramowaniem, które bardzo szybko może uszkodzić komputer pośrednio lub bezpośrednio. Nie należy także klikać w podejrzane linki, maile czy aplikacje, ponieważ są one często nośnikami wirusa. Również pirackie wersje programów mogą nieść ze sobą takie skutki.

Awaria nie taka straszna

Gdy komputer nagle odmawia posłuszeństwa trudno uniknąć wszechogarniającej paniki. Złość i strach są całkowicie zrozumiałe. W końcu komputery to zarówno urządzenia do pracy, ale także nośniki bardzo dużych i często ważnych danych. Warto jednak się uspokoić i zacząć rozsądnie działać. Zdarza się, że podejrzenie usterki jest jedynie chwilowym zawieszeniem się systemu. Warto go wtedy zresetować. Zdarza się też, że to nie komputer się psuje, ale ładowarka. Dlatego przed wszczęciem alarmu warto w miarę możliwości sprawdzić czy inny zasilacz sprawi, że urządzenie zadziała. Jeżeli jednak wciąż się nie włącza, cały czas resetuje lub też notorycznie zawiesza, nie warto dalej próbować samemu. W taki sposób można tylko pogorszyć sytuację.

Profesjonalna naprawa komputerów w Warszawie jest dużo skuteczniejsza. Pracownicy zidentyfikują problem, po czym znajdą sposoby na jego rozwiązanie i wdrożenie go w życie. Jeżeli sprzęt jest nowy, warto zapoznać się z warunkami oddania go na gwarancję i skorzystanie z niej. Serwisanci posiadają odpowiednią wiedzę oraz przeznaczone do takich urządzeń narzędzia, dzięki czemu będą w stanie przywrócić odpowiednie działanie komputera. Jednak z takiej pomocy warto korzystać regularnie. Technologia rozwija się tak szybko, że komputery z czasem mogą wymagać modyfikacji, ulepszeń i napraw, których sami nie jesteśmy świadomi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *