odboje gumowe do ramp

Czym są odboje gumowe – czy nadają się do ramp i naczep?

Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021


Głównym zadaniem gumowych odbojów jest redukcja ryzyka uszkodzenia ramp, naczep, doków czy elementów konstrukcyjnych w magazynach, które mogą spowodować pracujące tam maszyny. Doskonale sprawdzają się w całym przemyśle transportowym.

Szeroki zakres różnych konstrukcji amortyzatorów i odbojów gumowych dostępnych w naszej ofercie pozwala na skuteczną eliminację powstałej energii w ukierunkowany dla danego sprzętu sposób. Ich cechą charakterystyczną jest zdecydowane obniżenie obciążenia udarowego.


Czym są odboje gumowe?

Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy w jak wielu miejscach stosowane są odbojniki z gumy, między innymi do ramp i naczep. Bardzo często można je spotkać na parkingach, wprowadzają one ograniczenia na miejscu parkingom i zapobiegają przypadkowym zderzeniom z infrastrukturą budynku.

Jak sama nazwa wskazuje, odbojniki gumowe mają coś odbijać. Pochłaniają one siłę uderzenia, dzięki czemu siła ta rozkłada się bezpośrednio na nim, a nie na pojeździe lub części infrastruktury.


Ten artykuł Ciebie zainteresuje – Czym są litery przestrzenne?


Rodzaje odbojów gumowych

Istnieje bardzo wiele rodzajów odbojników, między innymi odbojniki paraboliczne, które deformują się po uderzeniu co pozwala na pochłonięcie większej ilości energii niż w przypadku odbojników o normalnych właściwościach.

Odboje wykorzystywane są również jako stopy do maszyn, przykładem są odbojniki paraboliczne ścięte.

Odbojniki stożkowe są doskonałe zarówno w amortyzacji uderzeń jak i wstrząsów.


Zastosowanie odbojów gumowych

Stanowiska przeładunkowe są mocno narażone na uszkodzenie, dlatego dla ich ochrony najskuteczniejsze są odbojnice gumowe. Zabezpiecza się nimi rampy przeładunkowe, ściany i ich narożniki oraz naczepy samochodowe.

Mniejszą odmianą odbojnic, są mniejsze ich odmiany, czyli odbojniki gumowe. Najczęściej stosowane są w sklepach i domach. Spełniają one dokładnie tą samą rolę co ich większe modele.

Odbojniki gumowo-metalowe są najczęściej stosowane w sklepach, ale znajdują również zastosowanie w przypadku domów mieszkalnych i ciężkiego sprzętu budowlanego.

Tego rodzaju zabezpieczenie nie jest drogie i pozwoli na uniknięcie naprawdę drogich napraw.


 

One thought on “Czym są odboje gumowe – czy nadają się do ramp i naczep?

Dodaj komentarz